Rumunia: 39 niemowląt zarażonych w szpitalu. Bakteria jest odporna na antybiotyki
Do zdarzenia doszło w szpitalu położniczym Giulesti w Bukareszcie. Prawie 40 niemowląt zostało zarażonych odmianą gronkowca złocistego. Bakteria jest odporna na antybiotyki.
Na razie nie wiadomo, jak doszło do zakażeń bakteriami. Zarażone są zarówno dzieci, jak i personel szpitala w Bukareszcie - badania 11 pracowników wskazały pozytywny wynik na obecność bakterii gronkowca.
Warto zaznaczyć, że rumuński sanepid sugeruje, że szpital mógł nie przestrzegać zasad higieny. Jak wynika z opracowania Narodowego Urzędu Zarządzania Jakością Zdrowia w Rumunii stwierdzono nieprawidłowości związane z higieną w 124 placówkach medycznych na 147.
Możliwe, że szpital położniczy Giulesti zostanie zamknięty. Minister zdrowia Rumunii Sorina Pintea jeszcze w tym tygodniu ma podjąć decyzję w tej sprawie. Na razie w placówce wstrzymano cesarskie cięcia, z kolei pacjentki są kierowane do innych szpitali.
#
U człowieka bakterie gronkowca obecne są na skórze, w gruczołach łojowych i potnych, w mieszkach włosowych. Idealnym środowiskiem do rozwoju gronkowca jest temperatura ciała oscylujących w okolicy 37 stopni Celsjusza.
Do zakażenia gronkowcem dochodzi najczęściej poprzez styczność z zakażonymi produktami lub drogą kropelkową. Jeśli bakteria dostanie się do krwiobiegu organizmu może dojść do poważnych schorzeń związanych z m.in. niszczeniem zastawek serca. Wówczas gronkowiec wydziela groźne toksyny.
Nie ma szczepionki chroniącej przed gronkowcem, a leczenie zakażenia jest bardzo trudne, ponieważ wiele antybiotyków nie działa na tę bakterię.
Źródło: polsatnews.pl/ABC News