Zaboli Putina? Polska zgłosiła zapisy
Polska przedstawiła w Brukseli propozycję 12. pakietu sankcji Unii Europejskiej przeciw Rosji. Chodzi o sankcje sektorowe i indywidualne - przekazało PAP wysokie rangą źródło unijne.
Propozycja, którą widziała PAP, zakłada wprowadzenie dalszych ograniczeń importowych, w tym zakaz importu diamentów z Rosji, kolejne ograniczenia w sektorze usług, w tym zakaz świadczenia usług teleinformatycznych podmiotom z Federacji Rosyjskiej.
Polska przedstawiła propozycję pakietu sankcji przeciw Rosji
Polska proponuje też dalsze ograniczenia w energetyce, w tym zakaz importu skroplonego gazu petrochemicznego (LPG) z Rosji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Błaszczak ujawnił dawne plany. Generał wskazuje zagrożenie
O zakaz importu diamentów z Rosji Polska zabiegała wielokrotnie już od lutego 2022 roku. Wartość eksportu surowca diamentowego z Rosji w 2021 roku wyniosła 4,51 mld dolarów (prawie 1 proc. całkowitego eksportu Rosji).
Polska uważa, że należy zakazać świadczenia usług ICT/IT na rzecz podmiotów z Rosji, w tym oprogramowania komputerowego, usług cyberbezpieczeństwa i innych usług. W 8. pakiecie sankcji nałożonych na Rosję zakazano usług doradczych w zakresie IT. Jest to, zdaniem Warszawy, dość wąski zakres.
Wojna w Ukrainie. Polski plan na sankcje wobec reżimu Putina
Polska domaga się też przyjęcia nowych indywidualnych sankcji wobec kolejnych kluczowych rosyjskich spółek przemysłu zbrojeniowego i podmiotów medialnych siejących dezinformację Kremla na temat wojny z Ukrainą.
Ograniczenia miałyby uderzyć też w oligarchów, którzy nie zostali jeszcze ukarani za udział w wojnie z Ukrainą, zwłaszcza tych świadczących usługi ubezpieczeniowe armii rosyjskiej oraz podmiotów powiązanych z Państwową Korporacją Energii Jądrowej (Rosatomem).
W postulatach Polski znalazł się także ten, który zakłada uszczelnienie sankcji na syntetyczną gumę oraz produkty stalowe.