Ruch Palikota: wprowadzić kartę sekularyzacyjną w szkołach - to gwarant świeckości
Posłowie Ruchu Palikota proponują wprowadzenie karty sekularyzacyjnej, która miałaby zagwarantować świeckość polskich szkół. Domagają się też ścigania przez prokuraturę oskarżanych o pedofilię polskich księży, którzy pracowali w Republice Dominikańskiej.
12.09.2013 | aktual.: 12.09.2013 15:30
Poseł RP Armand Ryfiński podkreślił na konferencji w sejmie, że przesłał minister edukacji Krystynie Szumilas pismo z załączoną kartą sekularyzacyjną, wzorowaną na rozwiązaniach francuskich.
Jak wyjaśnił, karta zawiera zasady, które mają "zagwarantować dzieciom i rodzicom możliwość dokonania świadomego wyboru uczęszczania na etykę, a także to, by polska szkoła w końcu była świecka, jak gwarantuje to konstytucja".
Ryfiński, przytaczając zasady zawarte w karcie, zaznaczył, że pracownicy szkoły są zobowiązani do zachowania całkowitej neutralności. - Nie powinni manifestować swoich przekonań religijnych ani politycznych podczas wykonywania swoich obowiązków - dodał.
Jak tłumaczył, w karcie jest też postulat, by "nie epatować symbolami religijnymi w szkole, żeby umożliwić dzieciom świadome dokonanie wyboru bez presji, bez narzucania - jak to ma miejsce w Polsce - jedynie słusznej religii".
Według posła Ruchu obecnie w szkołach zajęcia z religii "są uprzywilejowane" kosztem traktowanej "po macoszemu" etyki. - Swobody sumienia i wyznania gwarantowane przez konstytucję są nagminnie łamane - przekonywał.
Poseł RP Roman Kotliński odniósł się z kolei do odwołania ze stanowiska nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego w związku z oskarżeniami o pedofilię oraz skandalu wokół księdza Wojciecha G. (też pracował na Dominikanie), w sprawie którego pojawiło się "kilkanaście doniesień o molestowaniu i gwałtach na dzieciach".
Zdaniem Kotlińskiego polskie prawo przewiduje ściganie takich osób, a prokuratura "powinna z mocy prawa wszcząć postępowanie".
Jak mówił, kodeks karny ma zastosowanie do obywateli polskich, którzy popełnili przestępstwo za granicą, jeśli czyn jest uznawany za przestępstwo również w miejscu jego popełnienia. - Ten warunek jest spełniony. Na Dominikanie pedofilia jest przestępstwem. (...) Apelujemy do prokuratury, by wszczęła postępowanie - postulował. Poseł Ruchu zaznaczył, że jeśli to tego nie dojdzie, parlamentarny zespół świeckiego państwa, któremu sam przewodniczy, wystąpi do prokuratury o ściganie Wojciecha G.
O odwołaniu arcybiskupa Józefa Wesołowskiego z funkcji nuncjusza poinformował przed tygodniem rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, potwierdzając doniesienia mediów. Decyzję podjął papież Franciszek. Arcybiskup Wesołowski został odwołany i zwolniony ze stanowiska i został poproszony o wyjaśnienie stawianych mu zarzutów".
Watykan wszczął postępowanie wobec zarzutów pedofilii. Trwa ono w Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się wszystkimi takimi przypadkami. Wyjaśniono, że hierarcha nie opuścił swego stanowiska dobrowolnie, lecz został odwołany przez papieża Franciszka 21 sierpnia. O sprawie poinformowano najpierw kanałami kościelnymi.
Nieoficjalnie wiadomo, że od chwili odwołania z Dominikany abp Wesołowski przebywa w Rzymie i czeka na wyniki trwającego w Watykanie postępowania.