Trwa ładowanie...
d23hend
areszt
25-04-2007 16:30

RPO zaskarżył do TK przepisy dotyczące tymczasowego aresztowania kobiet w ciąży

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy Kodeksu postępowania karnego oraz rozporządzenia ministra sprawiedliwości, dotyczące tymczasowego aresztowania kobiet w ciąży.

d23hend
d23hend

Jak podkreślił rzecznik w komunikacie przepisy Kpk nie wyłączają stosowania tymczasowego aresztowania w stosunku do kobiet w ciąży, a jedynie z jednego z artykułów wynika, że jeżeli stan zdrowia tego wymaga, tymczasowe aresztowanie może być wykonywane tylko w postaci umieszczenia w odpowiednim zakładzie leczniczym.

"Zasada ta, z powodu braku innych norm regulujących w sposób szczególny sytuację prawną kobiet w ciąży, znajduje zastosowanie także do kobiet w ciąży" - zaznaczył rzecznik.

Dodał, że "jej stosowanie ogranicza przepis rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie czynności administracyjnych związanych z wykonywaniem tymczasowego aresztowania... stanowiąc, iż do aresztu śledczego nie podlega przyjęciu kobieta od 28 tygodnia ciąży".

Rzecznik przypomniał, że w świetle Konstytucji macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczpospolitej Polskiej, a władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym.

d23hend

Według Kochanowskiego, sam fakt, iż kobieta znajduje się w ciąży, bez względu na jej stan zdrowia, obliguje władze publiczne, w tym władzę ustawodawczą, do zapewnienia jej szczególnej, a więc ponadstandardowej opieki zdrowotnej.

W ocenie rzecznika, artykuł Kpk mówiący o wykonywaniu tymczasowego aresztowania w postaci umieszczania w odpowiednim zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia, poprzez to, że nie uwzględnia szczególnej sytuacji kobiet w ciąży, jest sprzeczny ze wskazaniami Konstytucji.

Z kolei regulacja dot. kobiet w ciąży w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości - zdaniem rzecznika - "nie mieści się w granicach upoważenienia ustawowego". "W szczególności zaś treść tego upoważnienia nie wyposaża organu władzy wykonawczej w kompetencje normodawcze do określania czasu trwania ciąży kobiety, który uzasadnia jej przyjęcie do aresztu śledczego".

Ponadto Rzecznik zwrócił uwagę, że w Polsce istnieje surowsze niż w innych krajach europejskich traktowanie kobiet ciężarnych i karmiących. "Przepisy prawa karnego na przykład Danii, Norwegii czy Czech nie zezwalają nawet na tymczasowe aresztowanie kobiety ciężarnej" - zaznaczył RPO.

RPO podkreślił, że w przypadku uwzględnienia przez TK jego skargi, wniósł także o odroczenie wejścia w życie wyroku TK na dziewięć miesięcy ze względu na konieczność "stosownej interwencji ustawodawczej".

d23hend
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23hend
Więcej tematów