RPO zaproponuje współpłacenie przez pacjentów
Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawi własne propozycje zmian w systemie finansowania świadczeń zdrowotnych - powiedział Tomasz Gellert z Biura RPO. Jak mówił, jedną z rozważanych propozycji jest wprowadzenie współpłacenia przez pacjentów za niektóre świadczenia.
21.06.2007 | aktual.: 21.06.2007 18:54
Gellert - dyrektor Zespołu Administracji Publicznej, Zdrowia i Ochrony Praw Cudzoziemców w Biurze RPO - wyjaśnił, że na prośbę Rzecznika został powołany kilkuosobowy zespół, który od kilku miesięcy przygotowuje propozycje zmian w systemie organizacji i finansowania świadczeń zdrowotnych. Zespół ten składa się ze specjalistów ds. ekonomii, ubezpieczeń, polityki społecznej i lekarzy.
Ten zespół ma stworzyć założenia systemu, które nie będą obarczone balastem politycznym - mówił Gellert. Finałem prac będzie prawdopodobnie projekt ustawy bądź założeń do projektu ustawy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych.
Gellert podkreślił, że ustalenie koszyka świadczeń medycznych zapewnionych w ramach obowiązkowych ubezpieczeń, to rzecz podstawowa dla systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Jak poinformował, jednym z pomysłów rozważanych przez zespół powołany przez RPO jest system współpłacenia za usługi medyczne, który istnieje już w innych krajach, np. w Czechach. Z ubezpieczeń obowiązkowych można dać tylko tyle, ile jest pieniędzy. Dlatego całą mądrością jest wybranie procedur, leków, działań w podstawowym wymiarze, a za resztę trzeba by zapłacić - mówił Gellert.
Jego zdaniem, każdą z grup - pacjentów, lekarzy, płatników - do koncepcji współpłacenia trzeba będzie przekonać stopniowo i każdego z osobna.
Zespół pracuje m.in. nad pomysłami: dodatkowych ubezpieczeń, które umożliwiałyby dostęp do większej liczby świadczeń, a nie omijanie kolejki do specjalisty oraz wprowadzenia częściowej odpłatności za zakwaterowanie i pobyt w szpitalach. Nowe zasady miałby być wprowadzane etapami i tylko wobec osób poniżej 45. roku życia, pozostali objęci byliby opieką zdrowotną na dotychczasowych zasadach.