Trwa ładowanie...
d40464c

RPO zainterweniuje w szczepionki

Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll zapowiedział w środę interwencję w Ministerstwie Zdrowia, po decyzji ministra o wstrzymaniu finansowania szczepień na żółtaczkę zakaźną typu B wszystkich pacjentów przygotowujących się do operacji. Resort ma zaoszczędzić na tym 8 milionów złotych.

d40464c
d40464c

Rzecznik uważa, że za szczepienie przeciwko żółtaczce nie powinni płacić pacjenci i zmiana przepisów jest dla nich krzywdząca. Do tej pory darmowe szczepienia przed operacją wykonywał szpital, a refundowała kasa chorych.

Decyzja ministra zdrowia wywołała sprzeczne opinie w środowisku medycznym. Prof. Janusz Cianciara z Akademii Medycznej w Warszawie twierdzi, że jak największa ilość populacji powinna szczepić się przeciwko żółtaczce zakaźnej typu B.

Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej we Wrocławiu uważa, że rezygnacja z obowiązkowych szczepień przyczyni się do poprawy warunków higieniczno-sanitarnych w szpitalach. Jego zdaniem sytuacja ta zmusi dyrektorów do iwestowania w nowoczesny sprzęt do sterylizacji. (reb)

d40464c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40464c
Więcej tematów