RPO zainterweniuje w szczepionki
Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll zapowiedział w środę interwencję w Ministerstwie Zdrowia, po decyzji ministra o wstrzymaniu finansowania szczepień na żółtaczkę zakaźną typu B wszystkich pacjentów przygotowujących się do operacji. Resort ma zaoszczędzić na tym 8 milionów złotych.
16.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rzecznik uważa, że za szczepienie przeciwko żółtaczce nie powinni płacić pacjenci i zmiana przepisów jest dla nich krzywdząca. Do tej pory darmowe szczepienia przed operacją wykonywał szpital, a refundowała kasa chorych.
Decyzja ministra zdrowia wywołała sprzeczne opinie w środowisku medycznym. Prof. Janusz Cianciara z Akademii Medycznej w Warszawie twierdzi, że jak największa ilość populacji powinna szczepić się przeciwko żółtaczce zakaźnej typu B.
Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej we Wrocławiu uważa, że rezygnacja z obowiązkowych szczepień przyczyni się do poprawy warunków higieniczno-sanitarnych w szpitalach. Jego zdaniem sytuacja ta zmusi dyrektorów do iwestowania w nowoczesny sprzęt do sterylizacji. (reb)