Trwa ładowanie...

RPO wysłał "tajnych" kontrolerów na granicę z Ukrainą

Warunki przekraczania granicy ukraińsko-polskiej urągają godności ludzkiej oraz wymogom cywilizacyjnym na miarę XXI wieku. Tak w notatce służbowej sytuację na granicy opisali pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Janusz Kochanowski wysłał swoich pracowników na granicę z Ukrainą incognito.

Share
RPO wysłał "tajnych" kontrolerów na granicę z Ukrainą
Źródło: PAP
d5qnef2

Janusz Kochanowski przyznaje, że sam był kiedyś na tej granicy i wtedy wszystkie służby były postawione w stan gotowości. Odprawa odbyła się ekspresowo. Po kolejnych medialnych doniesieniach o fatalnej sytuacji na granicy z Ukrainą, Janusz Kochanowski postanowił więc wysłać "tajniaków".

Najgorszą sytuację urzędnicy z biura Rzecznika Praw Obywatelskich zastali na przejściu w Hrebennem. Jadąc autobusem lub samochodem nie sposób przekroczyć granicy krócej niż w kilka godzin. Nie działają tak zwane zielone pasy do odprawy podróżnych niemających nic do zadeklarowania, kontrole są wyjątkowo drobiazgowe, a pracownicy Służby Celnej i Straży Granicznej pracują opieszale.

Przekroczenie granicy z Ukrainy do Polski w Hrebennem zajęło pracownikom biura RPO 9,5 godziny. O czasie oczekiwania przesądzało tempo polskiej służby celnej - piszą w notatce urzędnicy. Na niektórych celników - zauważają kontrolerzy - trzeba było czekać kilkanaście minut, zanim wyszli ze swoich pomieszczeń służbowych.

d5qnef2

Janusz Kochanowski powiedział, że spodziewa się teraz wyjaśnień ze strony celników i Straży Granicznej, ale - jego zdaniem - nic nie może usprawiedliwiać tego, co dzieje się na przejściach z Ukrainą. - Zwłaszcza - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich - że jesteśmy częścią Unii Europejskiej.

W najbliższą środę Rzecznik Praw Obywatelskich będzie rozmawiał na ten temat z przedstawicielami Służby Celnej i Straży Granicznej.

d5qnef2

Podziel się opinią

Share
d5qnef2
d5qnef2
Więcej tematów