RPO: uczniowie dźwigają, a ministrowie nic
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski postuluje wprowadzenie regulacji prawnych, które zawierałyby dopuszczalne, uwzględniające wiek i płeć uczniów, normy obciążenia noszonych tornistrów i plecaków.
17.12.2007 | aktual.: 17.12.2007 15:36
RPO w listach do ministrów edukacji i zdrowia: Katarzyny Hall i Ewy Kopacz, zwrócił się także o zarekomendowanie sprawdzonych w praktyce sposobów rozwiązania w poszczególnych typach szkół problemu przeciążonych tornistrów.
W październiku RPO listy podobnej treści skierował do ówczesnych ministrów edukacji i zdrowia: Ryszarda Legutki i Zbigniewa Religii. Jednak - jak zaznaczył - odpowiedzi jakie uzyskał rodzą wątpliwości.
Po pierwsze, skala problemu zdaje się narzucać potrzebę potraktowania działań zaradczych jako ważnego zadania polityki edukacyjnej i zdrowotnej państwa - podkreślił rzecznik w listach do obecnych ministrów.
Przytoczył on wyniki kontroli przeprowadzonej w 2003 r. przez pracowników wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, z której wynikało, że 44,2% uczniów klas I-III w mieście nosi zbyt ciężkie tornistry, zaś wśród uczniów szkół wiejskich odsetek ten wynosił 37,7%.
Po drugie - zdaniem RPO - przy współpracy obu resortów istnieją możliwości prawnego uregulowania ciężaru tornistrów noszonych przez dzieci; jednym z możliwych rozwiązań jest nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach, gdzie zapisano by 3 kg jako dopuszczalny ciężar tornistrów-plecaków noszonych przez uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
Rzecznik przypomina, że taką masę ustaliła Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1990 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym, dopuszcza się przenoszenie przez chłopców w wieku poniżej 16 lat tylko ciężarów o masie do 5 kg, a dziewczynkom do 3 kg.