RPO: to była nadzwyczajna kontrola NIK w moim biurze
Według rzecznika praw obywatelskich dr.
Janusza Kochanowskiego, istnieje "zbieżność czasowa" między
kontrolą NIK w jego biurze a uchwałą Naczelnej Rady Lekarskiej,
która wyraziła uznanie za jego działania na rzecz reformy systemu
ochrony zdrowia. Najwyższa Izba Kontroli informuje, że jest to
kontrola planowa.
02.08.2007 | aktual.: 02.08.2007 16:39
Zdaniem Kochanowskiego kontrola, dotycząca wydatków poniesionych na tzw. usługi eksperckie, które były podstawą przygotowania przez RPO propozycji reformy systemu ochrony zdrowia, ma charakter nadzwyczajny.
Rzecznik przypomniał, że w poniedziałek prezydium NRL w uchwale wezwało rząd do podjęcia propozycji reformy ochrony systemu zdrowia, przedstawionej przez RPO. Prezydium popiera zwłaszcza proponowane przez rzecznika wprowadzenie w miejsce Narodowego Funduszu Zdrowia konkurujących ubezpieczalni, a także określenie zakresu i standardu gwarantowanych świadczeń zdrowotnych i wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń. Rada Lekarska popiera też wprowadzenie częściowej odpłatności za korzystanie z opieki szpitalnej (w zakresie zakwaterowania i wyżywienia).
Natomiast w środę rozpoczęła się w biurze RPO kontrola NIK. Rzecznik zwrócił uwagę, że "całościowa kontrola w biurze RPO obejmująca również te wydatki, z powodzeniem zakończyła swoje prace w kwietniu".
Jest to kontrola planowa, która została wprowadzona do planu, zatwierdzonego przez Sejm na jesieni ubiegłego roku - powiedziała rzecznik NIK Małgorzata Pomianowska. Zaznaczyła, że program kontroli został opracowany na przełomie roku.
Pomianowska podkreśliła, że kontrolowane jest nie tylko biuro RPO, ale także wiele ministerstw, urzędów centralnych i wojewódzkich. Kontrole te dotyczą pomocy eksperckiej i są prowadzone w II - IV kwartale tego roku. Dodała, że wyników tych kontroli należy się spodziewać w II kwartale przyszłego roku.
Ponadto rzecznik poinformował, że w ostatnich tygodniach prowadził korespondencję ws. wydatków na usługi eksperckie także z kancelarią Sejmu.
Członkowie sejmowej komisji finansów publicznych chcieli poznać źródła finansowania zespołu ekspertów, który przygotował raport o sytuacji w służbie zdrowia, a dyrektor generalny kancelarii poinformował, że marszałek Sejmu uważa, iż zakres uprawnień RPO "nie upoważnia go do prezentowania określonego programu tak poważnej reformy". Marszałek zapytał, czy działania zmierzające do uruchomienia i funkcjonowania zespołu ds. reformy sytemu ochrony zdrowia nie spowodują trudności w realizacji ustawowych obowiązków RPO oraz z jakich środków zostaną sfinansowane.
Kochanowski zaprezentował propozycje reformy systemu ochrony zdrowia na konferencji prasowej 3 lipca. Propozycje przygotował powołany w biurze rzecznika w lipcu ub. roku zespół ekspercki ds. reformy systemu ochrony zdrowia.