RPO: sprawozdanie z działalności w 2000 roku
Poprawienie poziomu edukacji obywatelskiej oraz wzbudzenie aktywności społecznej to najlepszy sposób zabezpieczania wolności i praw obywateli - uważa Rzecznik Praw
Obywatelskich prof. Andrzej Zoll. We wtorek w Sejmie Rzecznik przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności w roku 2000.
24.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
_ W swojej działalności założyłem, że nie mogę ograniczać się jedynie do interwencji (...) Uznałem, że konieczne jest podjęcie działalności profilaktycznej, zapobiegającej samym naruszeniom_ - mówił w Sejmie RPO. Ta działalność profilaktyczna koncentruje się na dwóch programach: edukacji dla rozwoju i wyprowadzenia ludzi ze stanu bezradności - dodał.
Omawiając swoją działalność i sprawy z nią związane RPO podkreślił, że organy państwowe przywiązują małą wagę do dbałości o standardy prawa. Zaznaczył też, że wśród obywateli słabnie poczucie bezpieczeństwa. Dużo uwagi prof. Zoll poświęcił też problemowi przepełnionych zakładów karnych.
Według RPO ograniczony - ze względów finansowych - jest zakres pomocy społecznej, co negatywnie wpływa na realizację prawa do zabezpieczenia społecznego. Negatywnie ocenił też telewizję, która za mało promuje "szlachetne postawy i zachowania".
Jako pozytywy RPO określił politykę państwa oraz działalność administracji publicznej wobec mniejszości narodowych i etnicznych. (reb)