RPO: przepisy ubezpieczeniowe do TK
Twórcy i osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz ich rodziny powinny mieć identyczne świadczenia wypadkowe jak pracownicy i ich rodziny, ponieważ płacą składkę w takiej samej
wysokości - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Rzecznik prof. Andrzej Zoll zaskarżył w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego, jako niezgodne z Konstytucją, wybrane przepisy ubezpieczeniowe dotyczące twórców oraz osób prowadzących działalność gospodarczą i ich rodzin.
Chodzi o to, że wśród należnych świadczeń z tytułu wypadku przy pracy i choroby zawodowej nie przewidują one jednorazowego odszkodowania dla tych grup, a także dla ich rodzin w razie śmierci ubezpieczonego w wyniku takiego wypadku lub choroby. Prawo do tych świadczeń mają natomiast pracownicy i ich rodziny.
Tymczasem - wskazuje w uzasadnieniu Rzecznik - ustawa o systemie ubezpieczenia społecznego (z października 1998 r.) nałożyła obowiązek ubezpieczenia wypadkowego na wszystkie osoby objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalno-rentowego i w okresie od 1 stycznia 1999 r. do końca 2002 r. ustaliła składkę na to ubezpieczenie w jednakowej wysokości dla wszystkich - 1,62 proc. podstawy wymiaru.
Objęcie jednolitą składką ryzyka ubezpieczeniowego, dotyczącego skutków wypadków przy pracy i chorób zawodowych, nastąpiło w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 1999 r. zreformowanego systemu ubezpieczeń społecznych.
Skoro wszyscy obowiązkowo ubezpieczeni płacą składkę w takiej samej wysokości, to - zdaniem Rzecznika - powinni mieć prawo do takiego samego zakresu świadczeń. Ich brak, według RPO, prowadzi do naruszenia zasad równości i sprawiedliwości społecznej. (reb)