Trwa ładowanie...
d9ya7qf

RPO: edukacja Romów konieczna

Sytuacja Romów w Polsce jest dramatyczna. Jej przyczyną jest obok ubóstwa niski poziom wykształcenia, a często analfabetyzm. Obecny system edukacji nie pozwala na efektywne
kształcenie dzieci romskich - uważa Rzecznik Praw Obywtelskich, prof. Andrzej Zoll.

d9ya7qf
d9ya7qf

Według prof. Zolla, sytuacja ta spowodowana jest nie tylko określoną postawą i stylem życia Romów, ale też brakiem inicjatywy w tym zakresie ze strony polskich władz.

_ Obecny system edukacji nie zapewnia młodym Romom szans startu w dorosłe życie równych z pozostałymi obywatelami, nie przygotowuje ich do udziału w życiu państwa i społeczeństwa. Nie daje możliwości efektywnego kształcenia dzieci romskich, nawet na poziomie podstawowym. Dzieci rozpoczynające naukę napotykają na znaczne trudności, ich niepowodzenia szkolne są najczęściej pochodną słabej znajomości, czy wręcz kompletnej nieznajomości języka polskiego_ - napisał rzecznik we wtorek do ministra edukacji.

Zdaniem rzecznika, którego poparli przedstawiciele nauki i organizacji pozarządowych, poprawa tej sytuacji wymaga przyjęcia systemowych, długofalowych rozwiązań oraz zaangażowania "odpowiednich środków". Ponadto, system kształcenia Romów powinien uwzględniać ich historię, specyfikę kultury, tradycji i mentalności. (reb)

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj