RPO apeluje o lepszą ochronę dzieci nienarodzonych
O bardziej skuteczną ochronę dziecka
poczętego apeluje rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.
RPO wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy.
Rzecznik wskazał na problem niemożności skutecznego ścigania czynu polegającego "na nieumyślnym uszkodzeniu ciała lub spowodowaniu rozstroju zdrowia dziecka poczętego". Chodzi o przypadki, w których dochodzi do uszkodzenia płodu w wyniku zaniedbań osób trzecich, przede wszystkim lekarzy. Np. w sytuacji, gdy mimo wskazań medycznych, lekarz nie przeprowadza cesarskiego cięcia lub podczas prowadzenia ciąży zapisuje leki, które mogą zaszkodzić dziecku.
Zdaniem Kochanowskiego podstawą do prowadzenia postępowania karnego nie może być art. 157a kodeksu karnego, ponieważ "warunkiem przestępności jest umyślność spowodowania skutku, o którym mowa w tym przepisie, co wynika z zasady wyrażonej w art. 8 k.k".
RPO przypomniał, że w swoich wcześniejszych wystąpieniach poruszał już ten problem, a w odpowiedzi resort sprawiedliwości poinformował go, że rozważy "podjęcie prac nad nowelizacją kodeksu karnego w tym zakresie".
Z apelem, aby prokuratura występowała w "obronie dzieci w zarodkowej formie życia" zwrócili się też do ministra sprawiedliwości członkowie Komitetu Pro Dono Vitae, z którymi spotkał się Andrzej Czuma. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komitetu: Marek Jurek (przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej)
, prof. Bogdan Chazan i Elżbieta Ruman. Jak powiedział później Jurek, spotkanie dotyczyło "bezczynności prokuratury w sprawie częstych przypadków niszczenia zarodków w polskich laboratoriach". - Zaapelowaliśmy o to, by prokuratura występowała w obronie dzieci w zarodkowej formie życia - powiedział Marek Jurek. Dodał, że podczas spotkania nie było mowy o projekcie ustawy bioetycznej, regulującej m.in. zagadnienia związane z in vitro. Podkreślił jednak, że prace nad ustawą powinny toczyć się w warunkach przestrzegania prawa.
Przedstawiciele Komitetu Pro Dono Vitae nie zgadzają się z twierdzeniem, że kwestie związane z in vitro nie są uregulowane w polskim prawie. Marek Jurek zaznaczył, że w momencie poczęcia dziecka jego życie i zdrowie podlega ochronie niezależnie od tego, czy zostało poczęte sztucznie w laboratorium, czy naturalnie w ciele matki.
Komitet Pro Dono Vitae, który powstał pod koniec stycznia, postuluje, aby wszelkie ustawodawstwo bioetyczne chroniło życie dziecka poczętego zarówno w łonie matki, jak i w drodze pozaustrojowej. W skład komitetu weszli publicyści, lekarze i politycy, m.in.: prof. Bogdan Chazan, Marek Jurek, Jan Maria Jackowski, Maria Środoń, Marian Piłka, dr Dariusz Kłeczek, Jacek Bartyzel, Lucyna Wiśniewska.