PolskaRPO: apel o przywrócenie świadczenia pielęgnacyjnego dla rodzin zastępczych

RPO: apel o przywrócenie świadczenia pielęgnacyjnego dla rodzin zastępczych

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll apeluje o przywrócenie świadczenia pielęgnacyjnego rodzicom zastępczym i opiekunom prawnym dziecka niepełnosprawnego. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza.

24.11.2005 | aktual.: 25.11.2005 08:39

Rodzice zastępczy i opiekunowie prawni dziecka niepełnosprawnego od 1 września 2005 roku utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. "Dzieci w tych rodzinach wcześniej wyłączono z kręgu uprawnionych do świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej" - przypomniał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mają rodzice dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunowie faktyczni. Od tego świadczenia odprowadzana jest składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, co stanowi odpowiednik ciągłości zatrudnienia. Z tych praw nie mogą korzystać natomiast rodzice zastępczy.

Zdaniem dyrektor zespołu prawa rodzinnego i praw osób niepełnosprawnych w biurze RPO Grażyny Rdzanek-Piwowar, pozbawienie rodzin zastępczych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego zmniejsza szanse dzieci niepełnosprawnych na znalezienie takiej rodziny.

"Państwo powinno gwarantować takie rozwiązania, które będą stymulować rodziny zastępcze do przyjmowania dzieci niepełnosprawnych" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast wprowadzone "zmiany oznaczają - w jego ocenie - promowanie placówek o charakterze zakładowym".

RPO zwraca uwagę, że prawo dziecka do zapewnienia mu rodzinnej opieki zastępczej jest zapisane w Konwencji o prawach dziecka. "Konsekwencje jego naruszania są bolesne dla samych dzieci i często przesądzają o ich przyszłości - szczególnie w przypadku dzieci niepełnosprawnych" - napisał RPO.

Świadczenia pielęgnacyjne przyznawane jest w wysokości 420 zł miesięcznie; mogą się o nie ubiegać rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, gdzie dochód na osobę nie przekracza 583 zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)