Roztocza z nawozu lam świadkami upadku Inków
Naukowcy są przekonani, że odkryli nowy sposób rejestrowania rozkwitu i upadku starożytnych cywilizacji - poprzez badanie skamieniałych roztoczy, żerujących na odchodach inwentarza domowego - donosi serwis internetowy BBC News.
Zespół naukowców z USA, Francji i Wielkiej Brytanii, badający roztocza uzyskane z gruntu w peruwiańskich Andach, doszedł do wniosku, że te niewielkie insekty mogą dostarczać poszlak o zmianach form gospodarowania oraz epidemii chorób w dziejach.
Naukowcy dokonali odkrycia podczas badań mułowych osadów dennych, pochodzących z jeziora znajdującego się w pobliżu Cuzco - centrum starożytnego państwa Inków - i ogłosili je w ostatnim numerze wydawnictwa "The Journal of Archeological Science".
Jak wyjaśnił dr Mick Frogley z Uniwersytetu Sussex, naukowcy szukali w osadach z jeziora śladów, mówiących o zmianach klimatycznych, ale ogromna ilość odkrytych roztoczy przykuła ich uwagę.
Małe insekty - o średnicy około 1 milimetra - były spokrewnione z roztoczami żyjącymi w kurzu, w dywanach i materacach.
Niektóre gatunki żyją wyłącznie na wilgotnych trawiastych równinach i pastwiskach, żywiąc się materią pochodzenia roślinnego, włącznie z odchodami pasących się tam zwierząt.
Naukowcy odkryli związek między olbrzymim wzrostem liczby roztoczy a rozwojem państwa Inków i jego ekspansją z rejonu Cuzco na początku XIV w. n.e. Nagły spadek liczby roztoczy odpowiada gwałtownemu zmniejszeniu liczebności lokalnej populacji po przybyciu hiszpańskich konkwistadorów.
Historyczne źródła podają również, że dwie trzecie liczby lam w rejonie Cuzco padło w tym czasie z powodu chorób skóry.
Zdaniem naukowców, metoda z roztoczami może mieć szersze zastosowanie w badaniach ekonomicznych i społecznych zmian także w przypadku innych kultur znanych w historii.
Dr Frogley zapowiedział, że naukowcy - zachęceni wynikami badań - podejmą teraz próbę zdobycia informacji o innych cywilizacjach, poprzedzających kulturę Inków w tym rejonie.
W dalszej kolejności możliwe są badania kolonizacji przez Wikingów Grenlandii, na której również istniała gospodarka oparta na zwierzętach.