Rozpoznaje 20 języków, rozmawia i gestykuluje. We Wrocławiu powstał nowy robot
Flash Mk II to nowy robot "społeczny" skonstruowany przez specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. Potrafi rozróżnić mowę w 20 językach, wyrażać emocje, gestykulować, a także sprawdzać za nas profil na Facebooku. Z początkiem października robot trafi na uczelnię w Edynburgu.
29.09.2015 | aktual.: 04.10.2015 10:44
Część wrocławian rozpoznaje zapewne robota Flash skonstruowanego przez naukowców z Instytutu Informatyki, Automatyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej. Jego prototyp można było zobaczyć już dwa lata temu, jednak teraz przyszedł czas na nową konstrukcję, choć nieco przypominającą poprzednika. Mowa o robocie społecznym Flash Mk II.
- Flash Mk II ma 135 cm wysokości i waży około 50 kg. Potrafi gestykulować, wyrażać emocje, a także mówić i rozpoznawać mowę w 20 językach. Jego system wizyjny, zbudowany z kamery HD oraz sensora Kinect, potrafi rozpoznać człowieka - jego gesty czy twarz - oraz przedmioty - mówi Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej.
Głowa typu EMYS, w którą wyposażony jest robot, może również pracować jako samodzielne urządzenie. Flash Mk II zasilany jest z akumulatorów litowo-polimerowych i porusza się na dwóch kołach. Robot ma ponad 50 stopni swobody, co oznacza, że jego palce, ramiona, głowa mogą zginać się w ponad 50 miejscach, a co za tym idzie - posiada ponad 50 różnych napędów i sporo pracy zajęła integracja poszczególnych systemów.
Naukowcy, którzy zajęli się konstrukcją Flasha Mk II podkreślają, że szczególną uwagę skupili na funkcjach wysokopoziomowych. Dzięki temu nowy robot może sprawdzać prognozę pogody, kalendarz, elektroniczną skrzynkę pocztową czy aktualności. Ponadto potrafi wysłać maila, odtwarzać muzykę z dowolnie zaprogramowanych stacji radiowych, a także obsługiwać za nas Facebooka.
- Flash sprawdzi za nas Facebooka, doda post z naszym zdjęciem i "zalajkuje" inne posty. Równie dobrze możemy go też poprosić o poranne budzenie i zrobi to bardzo skutecznie. Wyda przy tej czynności mnóstwo hałasu i poczeka, aż podejdziemy do niego i wykonamy określony gest - dodaje dr inż. Jan Kędzierski z Katedry Cybernetyki i Robotyki Politechnik Wrocławskiej.
Jan Kędzierski wraz z Pawłem Kaczmarkiem i Michałem Dziergwą są konstruktorami Flasha. Przy projekcie zaprosili do współpracy również biuro Cad-Mech, a za sprawy związane z designem odpowiedzialny był Krzysztof Kubasek z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
W październiku 2015 r. Flash Mk II trafi do Herriot-Watt University w Edynburgu w Szkocji, gdzie powstało laboratorium robotyki. W listopadzie przy Politechnice Wrocławskiej ma powstać pierwsza spółka, której celem będzie budowanie robotów społecznych.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .