Polska"Rozporządzenie o e-aptekach jeszcze w konsultacjach"

"Rozporządzenie o e‑aptekach jeszcze w konsultacjach"

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia
dotyczący sprzedaży leków przez Internet jest jeszcze w
konsultacjach - powiedział podsekretarz stanu w resorcie
zdrowia Adam Fronczak.

15.02.2008 | aktual.: 15.02.2008 09:33

"Gazeta Wyborcza" napisała, że pewne jest, iż rozporządzenie regulujące sprzedaż leków przez Internet będzie narzucać e-aptekom mocno restrykcyjne warunki handlu. Najbardziej kontrowersyjny, zdaniem dziennika, punkt rozporządzenia stanowi, że transport leku ma się odbywać w "wydzielonych przestrzeniach środka transportu" zapewniających kontrolę temperatury - to w praktyce eliminuje normalne samochody dostawcze firm kurierskich czy poczty jako środek transportu paczek z zamówionymi w e-aptece lekami. Zdaniem rozmówców gazety z branży aptek internetowych, zapis ten jest niejasny.

Według Fronczaka, który był gościem radiowych "Sygnałów Dnia", projekt rozporządzenia "jest jeszcze w konsultacjach".

Zdaniem wiceministra zdrowia, rozporządzenie ma na celu ochronę danych osobowych pacjentów i rozwiązanie kwestii transportu farmaceutyków. Część preparatów na pewno wymaga bardzo restrykcyjnych przepisów (dot. transportu), ponieważ zbyt wysokie czy niskie temperatury obniżają aktywność substancji, które są w lekach i mogą w jakiś sposób wpływać na jakość przewożonego preparatu - powiedział Fronczak.

Dodał, że rozporządzenie dotyczące e-aptek jest związane z wprowadzeniem do polskiego prawodawstwa norm unijnych. Dążymy do tego, żeby nasze prawodawstwo polskie w zakresie farmacji i wszystkiego, co się wiąże z lekami, było dostosowane do prawa unijnego - zapewnił Fronczak.

Fronczak uważa, że ostatnie dwa tygodnie w służbie zdrowia upłynęły pod znakiem rzetelnych negocjacji między rządem i stroną społeczną. Wiceminister wyjaśnił, że omawiano kwestie wyznaczone przez minister Kopacz jako cele "Białego Szczytu". Przypomniał, że dyskutowano o ustawie o zakładach opieki zdrowotnej, ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, o dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz analizowano projekt ustawy o specjalnych uprawnieniach pracowników ochrony zdrowia.

Fronczak podkreślił, że celem "Białego Szczytu" była idea szerokich konsultacji społecznych. Każdy ma prawo wypowiedzieć swoją opinię na etapie kształtowania prawa- dodał. Trzy z ustaw będą niebawem procedowane w Sejmie, a wnioski wyłonione dzięki rozmowom z poszczególnymi grupami społecznymi, zostaną zaprotokołowane i przekazane parlamentarzystom - wyjaśnił Fronczak.

Wiceminister dodał, że w konsultacjach nad ustawą o prawach pacjenta, pacjenci mają wiodąca rolę. Na wczorajszym spotkaniu Rzecznika Praw Obywatelskich z minister zdrowia zauważono jednak, że prawa pacjenta są czasem w placówkach opieki zdrowotnej pomijane - przyznał. Wiceminister dodał, że pacjenci, przychodząc do szpitala nie są do końca pewni, czy będą leczeni, czy też lekarze będą strajkować.

Fronczak zaznaczył, że od grudnia, od czasu rozpoczęcia rozmów z rezydentami, o 1000 miejsc zwiększono liczbę staży dla młodych lekarzy. Płace młodych medyków podniesiono o tyle, na ile pozwalał budżet resortu zdrowia, czyli o 40 %, w stosunku do ich wcześniejszych pensji. W stosunku do roku 2006, ta płaca stanowi blisko 100% średniej krajowej.

Młodzi lekarze to bardzo ważna grupa dla całego systemu opieki zdrowotnej. Początkujący lekarze domagają się wynagrodzeń na poziomie obecnej średniej krajowej

W kwestii podwyżek dla młodych medyków długo nic się nie działo - przyznał Fronczak. Zapewnił, że jego resort zaczyna regulować tę kwestię. To duży krok oznaczający poprawę sytuacji płacowej młodych lekarzy, jednak potrzebujemy czasu- dodał.

Rezydenci zapowiadają wysłanie listu do prezydenta z prośbą o zawetowanie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Nowelizacja ma gwarantować wynagrodzenia medykom w trakcie specjalizacji na poziomie 70% procent średniej krajowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)