Trwa ładowanie...
d1y38wn
03-04-2014 10:53

Rozpoczynają się 34. Warszawskie Spotkania Teatralne

Głośne spektakle "Do Damaszku" Jana Klaty i "Caryca Katarzyna" duetu Janiczak-Rubin, a także "Wesele" Marcina Libera i "Kronos" Krzysztofa Garbaczewskiego znalazły wśród propozycji 34. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Festiwal rozpocznie się w piątek.

d1y38wn
d1y38wn

Organizowany przez Teatr Dramatyczny w Warszawie festiwal podzielono na trzy części: Duże Spotkania Teatralne, Małe Spotkania Teatralne i liczne imprezy towarzyszące.

- Z kryterium rzeczy najwybitniejszych szybko zrezygnowałem (...). Zestaw, który przygotowaliśmy to rzeczy w teatrze polskim najciekawsze - zauważył kurator Dużych Spotkań Teatralnych Zdzisław Pietrasik.

Warszawskie Spotkania Teatralne otworzy w piątek premiera przedstawienia "Noc żywych Żydów" w reżyserii duetu Aleksandra Popławska-Marek Kalita (Scena im. Gustawa Holoubka)
. Przedstawienie powstało na podstawie powieści Igora Ostachowicza "Noc żywych Żydów", nominowanej do Literackiej Nagrody Nike w 2013 roku.

W sobotę 5 kwietnia publiczność zobaczy "Carycę Katarzynę" Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach)
- artyści są laureatami Paszportów Polityki 2013. "Wyzwanie rzucone męskiemu światu", "spektakl wywrotowy", "historia jako baśń porno" - to niektóre medialne komentarze po premierze spektaklu. Sztuka nie jest opowieścią historyczną na temat tego, jak 15-letnia pruska księżniczka Zofia Anhalt-Zerbst stała się "imperatorową Wszechrosji". Twórcy skupili się na prześwietleniu psychiki swoich bohaterów, ich instynktów, pobudek, ambicji, frustracji i smutku.

d1y38wn

5 i 6 kwietnia odbędą się pokazy "Podróży zimowej" w reż. Mai Kleczewskiej (Teatr Polski w Bydgoszczy/Teatr Powszechny w Łodzi). Ten spektakl - wyjątkowo - nie będzie prezentowany w Warszawie, ale w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Przedstawienie powstałe na podstawie dramatu noblistki Elfriede Jelinek, to spektakl o ludziach przytłoczonych minionym czasem. Twórcy analizują instytucję małżeństwa, zależności, dewiacje seksualne, obłęd, chorobę psychiczną i śmierć.

"Do Damaszku" Augusta Strindberga w reż. Jana Klaty (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie) zostanie zagrane dwukrotnie 7 kwietnia (Scena im. G. Holoubka). "Do Damaszku" to - jak wyjaśniają twórcy przedstawienia - próba pokazania współczesnej religijności oraz tego, jakie miejsce zajmuje ona w życiu człowieka. To opowieść o potrzebie wspólnoty, wiary i przynależności do Kościoła. Premiera spektaklu otwierała sezon artystyczny 2013/2014 w Starym Teatrze, poświęcony życiu i twórczości reżysera i scenografa Konrada Swinarskiego. Swinarski zginął w katastrofie samolotu lecącego do Damaszku w 1975 roku.

Festiwalowa publiczność zobaczy też "Kronosa" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego i w realizacji Teatru Polskiego we Wrocławiu. (8 kwietnia, Scena im. G. Holoubka). W "Kronosie" Witold Gombrowicz, dokumentując codzienność, wyliczał spotkanych ludzi, kochanków, przeczytane książki, choroby. Garbaczewski, zainspirowany intymnymi zapiskami autora "Ferdydurke", stworzył spektakl o pamięci i wspomnieniach.

Dzień później, 9 kwietnia, zaprezentowany zostanie "Lód" na podstawie powieści Jacka Dukaja, w adaptacji i reżyserii Janusza Opryńskiego (Teatr Provisorium/Centrum Kultury w Lublinie; spektakl zostanie pokazany na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego).

d1y38wn

10 kwietnia na Scenie im. G. Holoubka, odbędzie się prezentacja "Wesela" Wyspiańskiego w reż. Marcina Libera (Teatr Polski w Bydgoszczy), a 11 kwietnia - na tej samej scenie - "Antyhona" Dany Łukasińskiej (z fragmentami "Antygony" Sofoklesa) w reż. Agnieszki Korytkowskiej - Mazur (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku). W "Antyhonie" historia starożytnej klątwy zostaje przeniesiona na polsko-sowiecką granicę.

Ostatnim spektaklem prezentowanym w nurcie głównym będą "Czarownice z Salem" Arthura Millera w reż. Adama Nalepy i realizacji Teatru Wybrzeże w Gdańsku (Scena im. G. Holoubka).

Obok przedstawień dla dorosłych, podobnie jak w ostatnich latach, w programie festiwalu znalazły się także spektakle dla dzieci, a wśród nich "Bajki samograjki" Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz zrealizowane w szczecińskiej Pleciudze i "Brzydkie kaczątko" na motywach baśni Hansa Christiana w interpretacji Romualda Wiczy-Pokojskiego. Teatr Maska w Rzeszowie przywiezie zaś na festiwal jedną z najpiękniejszych baśni braci Grimm "Historię Śnieżki".

d1y38wn

W programie 34. edycji WST znalazły się także liczne imprezy towarzyszące, m.in. wystawa plakatów dokumentujących dotychczasowe edycje Warszawskich Spotkań Teatralnych, warsztaty, kiermasz książek, koncert "Jerzy Trela. Monologi" w Kościele Pokamedulskim, spektakl Teatru Robotycznego zrealizowanego przez Centrum Nauki Kopernik oraz przegląd najważniejszych przedstawień grupy teatralnej Malabar Hotel.

Tegoroczną edycję WST patronatem objęła Polska Agencja Prasowa.

d1y38wn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y38wn
Więcej tematów