Trwa ładowanie...
d247pq4

Rozpoczyna się proces Janukowycza. Sąd podał termin pierwszej rozprawy

Sąd z Kijowa ogłosił termin pierwszej rozprawy w procesie Wiktora Janukowycza. Były prezydent Ukrainy oskarżony jest o zdradę stanu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozpoczyna się proces Janukowycza. Sąd podał termin pierwszej rozprawy
(PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d247pq4

O zakończeniu postępowania przygotowawczego w procesie Janukowycza poinformował sąd rejonowy dzielnicy Obołoń w Kijowie. Oznacza to, że można było zwołać pierwszą rozprawę i ogłosić jej termin: 26 czerwca. W tym dniu sąd wysłucha aktu oskarżenia - poinformował sędzia Władysław Dewiatko. Posiedzenia sądu, które będą otwarte, zaplanowano na lipiec i sierpień.

W trakcie postępowania przygotowawczego sąd nie zdecydował, czy Janukowycz, który ukrywa się w Rosji, będzie mógł być sądzony zaocznie. - Kwestię tę można będzie rozpatrywać dopiero na następnym posiedzeniu - wyjaśnił Dewiatko.

W listopadzie 2016 r. prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest podejrzany o zdradę stanu. Oficjalną informację przekazał mu ustnie, za pośrednictwem łącza wideo, gdy Janukowycz był w sądzie w rosyjskim Rostowie nad Donem. Zeznawał wówczas w procesie oskarżonych o zabicie uczestników protestów w lutym 2014 roku.

d247pq4

Proces dotyczy wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 r. 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Z Kijowa Jarosław Junko

d247pq4

Podziel się opinią

Share

d247pq4

d247pq4
Więcej tematów