Trwa ładowanie...
d12vizp

Rozpoczyna się najważniejszy festiwal dramaturgii

W czwartek rozpoczyna się w Bonn najważniejszy festiwal dramaturgii współczesnej w Europie. Od 1992 roku co dwa lata prezentowane są nad Renem nowe sztuki ze wschodu i zachodu Europy. Głównym zadaniem festiwalu Bonner Biennale jest odkrywanie nowych autorów dramatycznych.

Share
d12vizp

Przedstawienia na festiwal wybiera rada patronów, w której zasiadają dramaturdzy z kilkunastu krajów. Polskim patronem jest Maciej Wojtyszko. Ostateczna decyzja należy do dyrektorów festiwalu - Manfreda Beilharza, szefa bońskiego Schauspiel, i Tankreda Dorsta, znanego dramaturga. Prezentacjom co roku towarzyszą warsztaty dla dramaturgów, dyskusje i czytanie tekstów.

W tym roku festiwal potrwa do 22 czerwca. W programie znalazło się ponad 20 sztuk z 18 krajów, między innymi dramaty Sary Kane "Łaknąć" i "4.48 Psychosis" z Royal Court Theatre z Londynu, najnowsze sztuki Jewgienija Griszkowca z Rosji, Endy Walsh z Irlandii i Jona Fosse z Norwegii. Z Petersburga przyjedzie przedstawienie Iwana Latyszewa oparte na listach niemieckich żołnierzy pisanych w 1942 roku podczas oblężenia Stalingradu i nigdy nie wysłanych.

Polskę będzie reprezentować "Noc Helvera" Ingmara Villqista z Teatru Powszechnego w Warszawie i "Wymazywanie" Krystiana Lupy według prozy Thomasa Bernharda z warszawskiego Teatru Dramatycznego.(ck)

d12vizp

Podziel się opinią

Share
d12vizp
d12vizp
Więcej tematów