Rozpoczyna się 56. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski
W Dusznikach-Zdroju w piątek rozpoczyna się 56. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Jest to najstarszy w Polsce festiwal muzyczny i jeden z najstarszych w Europie.
Tegoroczny festiwal potrwa do 18 sierpnia, a odbędzie się w 175 rocznicę pobytu i koncertów Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju. W sierpniu 1826 roku 16-letni Chopin przyjechał do uzdrowiska w celach leczniczych. Dał wówczas dwa koncerty dobroczynne, z których dochód przeznaczył dla sierot.
Tradycja Festiwali Chopinowskich w Dusznikach liczy 55 lat. Na pierwszym z nich wystąpiło dwoje pianistów: Zofia Rabcewiczowa i Henryk Sztompka. Pretekstem do zorganizowania imprezy stało się ponowne odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina, odnalezionego w wodach Bystrzycy Kłodzkiej przez Wojciecha Dzieduszyckiego oraz Ignacego Potockiego.
Granitowy pomnik z medalionem z podobizną Chopina, został ufundowany ponad 100 lat temu, w 1897 roku przez niemieckiego przedsiębiorcę Wiktora Magnusa.
Na festiwalu w Dusznikach występowali znakomici wykonawcy muzyki Chopina, m.in. Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska, Regina Smendzianka, Ryszard Bakst, Zbigniew Drzewiecki, Bella Dawidowicz, Wladimir Aszkenazy oraz Krystian Zimerman.
Twórcą formuły festiwalu był Tadeusz Strugałła. Od 1993 roku tradycję tę kontynuuje Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny dusznickiego festiwalu.
W 1996 roku przewodnim tematem była podróż Chopina na Majorkę i obok utworów kompozytora na festiwalu dominowała muzyka hiszpańska oraz z kręgu iberoamerykańskiego. Dwa lata temu festiwal stanowił część programu Międzynarodowego Roku Chopinowskiego, obchodzonego w 150 rocznicę śmierci kompozytora. Festiwalowi towarzyszyło motto z Cypriana Norwida: "Rodem - warszawianin, sercem - Polak, talentem - świata obywatel".
Obecnie organizatorem imprezy jest Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju, założona w 1989 roku. Fundacja gromadzi archiwalia, fotografie i medale pamiątkowe. Ostatnio wydała historię tradycji fetiwali, napisaną przez zespół historyków i muzykologów.
Powstaje też Międzynarodowe Centrum Chopinowskie, gdzie będą organizowane klasy mistrzowskie i sympozja naukowe. (aka)
Zobacz także:
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski