Rozpoczęły się VIII Targi Wydawców Katolickich
Oferta ponad 90 wystawców, spotkania z autorami, dyskusje panelowe, konkursy dla publiczności i kawiarenka internetowa - to atrakcje VIII Targów Wydawców Katolickich, które rozpoczęły się w piątek w Warszawie.
05.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Uroczystego otwarcia targów dokonał prymas Polski, kardynał Józef Glemp. Będziemy tu oglądać to, co jest dorobkiem myśli katolickiej, wysiłków Kościoła i ludzi dobrej woli, by prawda mogła się przebić do umysłów ludzkich i pobudzić intelekt. Ta inicjatywa skupia bardzo wiele instytucji, które prezentują patrzenie na człowieka od strony wiary - powiedział prymas.
Prezes Polskiej Izby Książki, Andrzej Nowakowski, zaznaczył, że obecny okres jest dla kultury bardzo ciężki. Ograniczenia dotyczą wszystkich - filmowców, twórców teatralnych i ludzi książki. VIII Targi Wydawców Katolickich są w tym momencie szczególnie ważne. W Polsce czyta się coraz mniej i jeżeli ta impreza spowoduje, że wydawcy religijni dotrą do szerszego grona odbiorców, to będzie to sukces nas wszystkich. Życzę wam, żeby niektóre książki z naszych półek na targach zginęły - powiedział.
Podczas otwarcia targów wyróżniono zwycięzców w Konkursie Wydawców Katolickich "Feniks 2002". Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. wydawnictwo Norbertinum z Lublina za serię "Duchowieństwo polskie w więzieniach, łagrach, na zesłaniu w ZSRR", Instytut Wydawniczy PAX z Warszawy za książkę "Polskie pieśni wielkanocne. Średniowiecze i wiek XVI", Wydawnictwo Księży Werbistów Verbinum z Warszawy za książkę "Stefek" i Juliusz Wychowicz za "liczne tłumaczenia z wielu języków trudnej literatury".
Ogłoszenie i wręczenie nagrody głównej "Feniks 2002" obędzie się w sobotę podczas uroczystego koncertu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki w kościele św. Bonifacego w Warszawie.
Pierwszego dnia targów zaplanowano dyskusję nt. "Jaki ksiądz powinien być dzisiaj". W spotkaniu udział wezmą ojcowie jezuici: Józef Augustyn ("Życie duchowne"), Wacław Oszajca ("Przegląd Powszechny"), Jerzy Sermak ("Posłaniec Serca Jezusowego").
Na stoisku Wydawnictwa Księży Marianów ks. Janusz Kobierski będzie podpisywał tomik poezji biblijnej "Święto losów", a Antoni Leśniak zaprezentuje swoją książkę "Katolicyzm wobec Unii Europejskiej". Na godzinę przed zamknięciem sal wystawowych rozpocznie się "Forum poetów" - spotkanie poświęcone postaci Janusza Pasierba. W dyskusji wezmą udział Krzysztof Kolberger, ks. prof. Roman Bartnicki i ks. prof. Jan Sochoń.
W sobotę odbędzie się dyskusja panelowa nt. "Ksiądz - Polityka - Europa", w której udział wezmą m.in. ks. abp Henryk Muszyński, prof. Jan Kułakowski i ks. prof. Andrzej Szostek.
Atrakcją drugiego dnia targów będzie także spotkanie z księdzem-poetą Janem Twardowskim, dr Andrzejem Leszkiem Szcześniakiem i Munkiem Staszczykiem z zespołu T.Love.
W niedzielę na stoisku Inicjatywy Wydawniczej "ad astra" Anna Murawska będzie podpisywała swoją książkę z serii "Warsztaty rodzin" pt. "Kocham i wymagam, czyli kilka pomysłów na wychowanie", a na stoisku Towarzystwa "Więź" spotkać się będzie można z o. Jackiem Bolewskim SJ, autorem książki "Objawienie Szekspira". Swoje najnowsze tomiki poezji podpisywał będzie Ernest Bryll.
Obecnie w Polsce działa około 90 wydawnictw określających się jako religijne. Ich produkcja - zdaniem Jakuba Frołowa, autora "Raportu o książce katolickiej" - to około 4% całego rynku wydawniczego w Polsce. Największe oficyny katolickie to: Wydawnictwo WAM Księży Jezuitów, Znak, Księgarnia św. Wojciecha oraz wydawnictwo Pallotinum z Poznania, dysponujące wyłączną licencją na wydawanie Pisma Świętego, najlepiej sprzedającego się tytułu na rynku książki religijnej.
Można uznać, że średni nakład książki katolickiej w Polsce to około 3 tys. egzemplarzy. Największą popularnością wśród nabywców cieszą się publikacje związane z osobą Ojca Świętego - zarówno jego autorstwa, jak i o nim samym. Chętnie kupowane są również poradniki psychologiczno-duchowe, np. "Jak kochać po ślubie", "Jak zmienić swoje życie", oraz wciąż popularne żywoty świętych.
Rok temu Targi odwiedziło 7 tys. osób. Organizatorzy liczą na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. (aka)
Zobacz także:
w Opoce - stronę Targów