Rozpoczęły się VIII Targi Wydawców Katolickich
Oferta ponad 90 wystawców, spotkania z autorami, dyskusje panelowe, konkursy dla publiczności i kawiarenka internetowa - to atrakcje VIII Targów Wydawców Katolickich, które rozpoczęły się w piątek w Warszawie.
05.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Uroczystego otwarcia targów dokonał prymas Polski, kardynał Józef Glemp. Będziemy tu oglądać to, co jest dorobkiem myśli katolickiej, wysiłków Kościoła i ludzi dobrej woli, by prawda mogła się przebić do umysłów ludzkich i pobudzić intelekt. Ta inicjatywa skupia bardzo wiele instytucji, które prezentują patrzenie na człowieka od strony wiary - powiedział prymas.
Prezes Polskiej Izby Książki, Andrzej Nowakowski, zaznaczył, że obecny okres jest dla kultury bardzo ciężki. Ograniczenia dotyczą wszystkich - filmowców, twórców teatralnych i ludzi książki. VIII Targi Wydawców Katolickich są w tym momencie szczególnie ważne. W Polsce czyta się coraz mniej i jeżeli ta impreza spowoduje, że wydawcy religijni dotrą do szerszego grona odbiorców, to będzie to sukces nas wszystkich. Życzę wam, żeby niektóre książki z naszych półek na targach zginęły - powiedział.
Podczas otwarcia targów wyróżniono zwycięzców w Konkursie Wydawców Katolickich "Feniks 2002". Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. wydawnictwo Norbertinum z Lublina za serię "Duchowieństwo polskie w więzieniach, łagrach, na zesłaniu w ZSRR", Instytut Wydawniczy PAX z Warszawy za książkę "Polskie pieśni wielkanocne. Średniowiecze i wiek XVI", Wydawnictwo Księży Werbistów Verbinum z Warszawy za książkę "Stefek" i Juliusz Wychowicz za "liczne tłumaczenia z wielu języków trudnej literatury".
Ogłoszenie i wręczenie nagrody głównej "Feniks 2002" obędzie się w sobotę podczas uroczystego koncertu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki w kościele św. Bonifacego w Warszawie.
Pierwszego dnia targów zaplanowano dyskusję nt. "Jaki ksiądz powinien być dzisiaj". W spotkaniu udział wezmą ojcowie jezuici: Józef Augustyn ("Życie duchowne"), Wacław Oszajca ("Przegląd Powszechny"), Jerzy Sermak ("Posłaniec Serca Jezusowego").
Na stoisku Wydawnictwa Księży Marianów ks. Janusz Kobierski będzie podpisywał tomik poezji biblijnej "Święto losów", a Antoni Leśniak zaprezentuje swoją książkę "Katolicyzm wobec Unii Europejskiej". Na godzinę przed zamknięciem sal wystawowych rozpocznie się "Forum poetów" - spotkanie poświęcone postaci Janusza Pasierba. W dyskusji wezmą udział Krzysztof Kolberger, ks. prof. Roman Bartnicki i ks. prof. Jan Sochoń.
W sobotę odbędzie się dyskusja panelowa nt. "Ksiądz - Polityka - Europa", w której udział wezmą m.in. ks. abp Henryk Muszyński, prof. Jan Kułakowski i ks. prof. Andrzej Szostek.
Atrakcją drugiego dnia targów będzie także spotkanie z księdzem-poetą Janem Twardowskim, dr Andrzejem Leszkiem Szcześniakiem i Munkiem Staszczykiem z zespołu T.Love.
W niedzielę na stoisku Inicjatywy Wydawniczej "ad astra" Anna Murawska będzie podpisywała swoją książkę z serii "Warsztaty rodzin" pt. "Kocham i wymagam, czyli kilka pomysłów na wychowanie", a na stoisku Towarzystwa "Więź" spotkać się będzie można z o. Jackiem Bolewskim SJ, autorem książki "Objawienie Szekspira". Swoje najnowsze tomiki poezji podpisywał będzie Ernest Bryll.
Obecnie w Polsce działa około 90 wydawnictw określających się jako religijne. Ich produkcja - zdaniem Jakuba Frołowa, autora "Raportu o książce katolickiej" - to około 4% całego rynku wydawniczego w Polsce. Największe oficyny katolickie to: Wydawnictwo WAM Księży Jezuitów, Znak, Księgarnia św. Wojciecha oraz wydawnictwo Pallotinum z Poznania, dysponujące wyłączną licencją na wydawanie Pisma Świętego, najlepiej sprzedającego się tytułu na rynku książki religijnej.
Można uznać, że średni nakład książki katolickiej w Polsce to około 3 tys. egzemplarzy. Największą popularnością wśród nabywców cieszą się publikacje związane z osobą Ojca Świętego - zarówno jego autorstwa, jak i o nim samym. Chętnie kupowane są również poradniki psychologiczno-duchowe, np. "Jak kochać po ślubie", "Jak zmienić swoje życie", oraz wciąż popularne żywoty świętych.
Rok temu Targi odwiedziło 7 tys. osób. Organizatorzy liczą na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. (aka)
Zobacz także:
w Opoce - stronę Targów