Trwa ładowanie...
d34vb7x
język
24-05-2006 10:20

Rozpoczęły się matury z języków mniejszości narodowych

334 maturzystów ze szkół dla mniejszości
narodowych przystąpiło w środę o godz. 10. do egzaminów z języków
narodowych - białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego. Są one dla
nich czwartym obowiązkowym pisemnym egzaminem maturalnym po
testach z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i przedmiotu
do wyboru.

d34vb7x
d34vb7x

W środę egzaminy piszą także abiturienci, którzy zdecydowali się zdawać rzadko wybierane języki: kaszubski, szwedzki, portugalski, słowacki, łacinę z elementami kultury antycznej i grekę z elementami kultury antycznej.

Jak powiedział PAP w środę przed rozpoczęciem egzaminów p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Marek Legutko, do komisji nie dotarła informacja, żeby w jakiejkolwiek szkole przeprowadzenie egzaminów było zagrożone.

Wśród abiturientów zdających matury z języków mniejszości narodowych najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego - 270 abiturientów z dwóch liceów z białoruskim językiem nauczania - w Hajnówce i Bielsku Podlaskim.

Drugą co do liczebności grupę - 126 osób - stanowią zdający egzamin z języka ukraińskiego; przeprowadzany jest on w liceach w Przemyślu, Legnicy, Górowie Iławeckim i Białym Borze pod Koszalinem.

d34vb7x

Matura z języka litewskiego przeprowadzana jest w Liceum Ogólnokształcącym w Puńsku - jedynym liceum w Polsce, gdzie wszystkich przedmiotów (poza j. polskim, angielskim i niemieckim) uczy się w języku litewskim. Do egzaminu przystąpiło 38 osób.

Według danych CKE, pisemną maturę z języka słowackiego w całym kraju chce zdawać 18 osób, ze szwedzkiego - 14, a z portugalskiego - 8. Egzamin z tego ostatniego języka jest w tym roku przeprowadzany po raz ostatni - zdecydowała Centralna Komisja ze względu na małą liczbę chętnych.

W środę przeprowadzany jest także egzamin z trzech przedmiotów, które można było wybrać jako dodatkowe: języka kaszubskiego (chęć zdawania go zadeklarowało 13 osób), łaciny i kultury antycznej (egzamin chce zdawać 236 osób) oraz z greki i kultury antycznej (8 osób).

Matury rozpoczęły się 4 maja, potrwają do 31 maja; zdaje je 426 tys. abiturientów w całym kraju. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy), na ustnym: j. polski i obcy.

Większość egzaminów abiturienci mają już za sobą - do przeprowadzenia zostały już tylko egzaminy z języków: włoskiego i hiszpańskiego, kultury Hiszpanii (zdawać go będą abiturienci ze szkół dwujęzycznych z j. hiszpańskim), historii muzyki i wiedzy o tańcu. Wyniki egzaminów maturzyści poznają 11 lipca.

d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj