Trwa ładowanie...
d2s8n5e
15-06-2008 20:35

Rozpoczęło się potkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej

Od wspólnej kolacji szefów rządów Polski, Czech
i Słowacji rozpoczęło się spotkanie
premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

d2s8n5e
d2s8n5e

W poniedziałek do Pragi przyjedzie premier Węgier. Tego dnia w szczycie uczestniczyć będzie też prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

W lipcu Warszawa przejmie od Pragi półroczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Czerwcowy szczyt będzie zatem - obok podsumowania prezydencji czeskiej - okazją dla przedstawienia polskich priorytetów. Polska - jak zapowiada rząd - chce skoncentrować się na relacjach z naszymi wschodnimi sąsiadami.

Donald Tusk ma przedstawić w Pradze założenia tzw. Partnerstwa Wschodniego. Ta polsko-szwedzka propozycja wzmacniania wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa UE uzyskała już wstępną aprobatę szefów dyplomacji "27", będzie jednym z tematów przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

Polski rząd intensywnie poszukuje sojuszników dla tego projektu. Przewiduje on stworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią oraz - na poziomie technicznym i eksperckim - z Białorusią. Polska chce liberalizować politykę wizową, szczególnie w stosunku do Białorusi.

d2s8n5e

Celem Partnerstwa Wschodniego jest dążenie do ruchu bezwizowego i stworzenie "pogłębionej" strefy wolnego handlu. Projekt przewiduje m.in. zawieranie umów o współpracy z poszczególnymi krajami sąsiedzkimi - na wzór tej, którą obecnie Komisja Europejska negocjuje z Ukrainą.

Polska chce, aby w kręgu zainteresowania Grupy znalazły się sprawy Ukrainy i Gruzji - w trakcie naszego przewodnictwa odbędą się m.in. konsultacje Grupy z Ukrainą. Premier Tusk mówił wcześniej, że Polska chce wzmocnić współpracę między Grupą Wyszehradzką a państwami bałtyckimi (Litwa, Łotwa, Estonia).

Premier zapowiedział podczas piątkowego, nieformalnego spotkania z dziennikarzami, że jednym z pierwszych posunięć polskiej prezydencji będzie zorganizowanie w Gdańsku spotkania Grupy Wyszehradzkiej i krajów nadbałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii). Niewykluczone - mówił - że do tego grona dołączą Rumunia i Bułgaria.

Tusk chce namawiać uczestników spotkania do zorganizowania w Gdańsku w przyszłym roku wspólnych obchodów 70-lecia wybuchu II wojny światowej i 20-lecia Jesieni Ludów, czyli wydarzeń związanych z obaleniem ustroju komunistycznego w Europie Środkowo- Wschodniej.

d2s8n5e

Ważnym tematem szczytu w Pradze będzie na pewno przyszłość Traktatu Lizbońskiego po fiasku referendum ratyfikacyjnego w Irlandii. Grupa Wyszehradzka zbiera się na niecały tydzień przed szczytem Rady Europejskiej w Brukseli, którą niemal na pewno zdominuje temat irlandzkiego referendum.

Tusk opowiada się za kontynuowaniem procesu ratyfikacji i jednoczesnym szukaniem sposobu, który pozwoliłby Irlandczykom przyjąć Traktat.

Inne przewidywalne tematy praskiego szczytu to bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikacja dostaw źródeł energii, amerykańska tarczy antyrakietowa, stosunki z Rosją i sytuacja na Bałkanach, ze szczególnym uwzględnieniem Kosowa.

d2s8n5e

Właściwe obrady szczytu zaplanowano na poniedziałek. Spotkają się wówczas najpierw szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej, później dołączy do nich Nicolas Sarkozy. Francja przejmuje w nadchodzącym półroczu przewodnictwo w UE.

Szczyt zakończy się przyjęciem wspólnej deklaracji szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Sarkozy'ego. Deklaracja ma dotyczyć m.in. o europejskiej polityki sąsiedztwa.

W poniedziałek - po spotkaniu z Sarkozy'm - Tusk poleci do Gdańska, gdzie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Pradze zastąpi go wicepremier Grzegorz Schetyna.

Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Głównym celem Grupy była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członkowie UE i NATO.

d2s8n5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s8n5e
Więcej tematów