Trwa ładowanie...
d3k5zp9
07-06-2003 06:05

Rozpoczęło się głosowanie w referendum unijnym

Punktualnie o godz. 6.00 rozpoczęło się głosowanie w referendum unijnym na terenie kraju. Otwartych zostało 24 tys. 989 lokali obwodowych komisji referendalnych.

d3k5zp9
d3k5zp9
(RadioZet)
Źródło: (RadioZet)

W lokalu obwodowej komisji do spraw referendum wyborca, po okazaniu dowodu tożsamości, otrzymuje kartę do głosowania. Ma ona format kartki A-4, z jednej strony jest jasnozielona, z drugiej biała.

Krzyżyk, nie ptaszek!

Głosujemy stawiając znak "iks" albo "krzyżyk" w kratce przy "TAK" lub przy "NIE". Niepostawienie "X" w żadnej kratce lub w obydwu naraz powoduje, że głos będzie nieważny.

d3k5zp9

Postawienie jakiegokolwiek innego znaku w kratce przy "TAK" lub "NIE" spowoduje nieważność oddanego głosu. Nie może być to więc np. znak "V", bowiem prawo wyborcze określa, że muszą to być dwie przecinające się linie.

Poczynienie jakichkolwiek zapisów poza kratkami nie spowoduje unieważnienia głosu.

Referendum jest dwudniowe

Referendum jest dwudniowe; lokale wyborcze będą czynne w sobotę i niedzielę od godziny 6.00 rano do 20.00 wieczorem. Dyżuruje w nich ponad 260 tys. członków obwodowych komisji do spraw referendum.

Polacy w kraju i za granicą odpowiadają na pytanie: "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?".

d3k5zp9

Już w piątek rozpoczęto głosowanie w obwodach utworzonych na Półkuli Zachodniej; w nocy z piątku na sobotę - w obwodach na Dalekim Wschodzie. W sumie Polacy zamieszkali bądź przebywający za granicą głosują w 166 obwodach. 14 obwodów powołano na polskich statkach morskich.

W referendum europejskim mogą wziąć udział osoby posiadające obywatelstwo polskie, które w dniu głosowania mają ukończone 18 lat. Według Państwowej Komisji Wyborczej uprawnionych do głosowania jest ok. 29,5 mln osób.

Głosujemy w jednym z 24 tys. 989 lokali otwartych na terenie kraju. Są to z reguły te same lokale, w których głosowaliśmy w wyborach parlamentarnych, prezydenckich bądź samorządowych.

d3k5zp9

Tylko dokument ze zdjęciem

Udając się do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, paszport, legitymacja, prawo jazdy.

Komisja obwodowa sprawdzi nasze nazwisko w spisie wyborców i na tej podstawie wyda nam kartę do głosowania. Głosować można tylko osobiście. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z pomocy innych osób, ale spoza członków komisji obwodowych.

Osoby głosujące poza miejscem stałego zamieszkania muszą dodatkowo okazać zaświadczenie o prawie do głosowania, co jest warunkiem dopisania do spisu wyborców i dopuszczenia do głosowania.

d3k5zp9

Ci, którzy wcześniej wystąpili o dopisanie ich do listy wyborców w miejscu pobytu czasowego, muszą mieć tylko dokument umożliwiający stwierdzenie ich tożsamości.

Polacy mieszkający za granicą, a chcący głosować w kraju, przychodzą do lokalu z ważnym paszportem i dokumentem świadczącym o tym, że rzeczywiście mieszkają poza krajem. Może to być dowód zatrudnienia za granicą, opłacania składki ubezpieczeniowej, czy zagraniczne prawo jazdy.

Do spisu wyborców będzie dopisana także osoba, która w przeddzień głosowania opuściła szpital, a wcześniej już wykreślono ją z listy. Musi tylko przedstawić kartę wypisową ze szpitala.

d3k5zp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5zp9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj