Trwa ładowanie...
d1vfi47

Rozpoczęła się ceremonia otwarcia mundialu

Fajerwerki nad stadionem w Seulu (AFP)
W Korei Południowej w Seulu rozpoczęła się ceremonia otwarcia 17. mistrzostw świata w piłce nożnej.

Share
d1vfi47

Na murawę stadionu, mogącego pomieścić około 65 tysięcy widzów, a oddanego do użytku zaledwie pół roku, wprowadzono flagi 32 państw - finalistów, a wśród nich także biało-czerwoną.

Po przemówieniach gospodarzy, przedstawicieli Korei Południowej i Japonii oraz światowej Federacji Piłkarskiej otwarcia mistrzostw dokona prezydent Korei Południowej Kim Dae-Jung.

Następnie rozpocznie się część artystyczna, której wiodącymi motywami będzie przyjaźń i porozumienie, trwały pokój na całym świecie oraz radość, jaką może nieść sport.

d1vfi47

W ciągu najbliższego miesiąca odbędą się 64 mecze, w których wystąpią reprezentacje 32 krajów. Po raz pierwszy od 16 lat jest wśród nich Polska.

Reprezentacja Polski dotychczas występowała na mistrzostwach pięciokrotnie. Na mundialu w 1974 roku kadra narodowa, prowadzona przez Kazimierza Górskiego, zdobyła trzecie miejsce, pokonując w trakcie turnieju m.in. Włochy, Argentynę i Brazylię. Grzegorz Lato został wówczas królem strzelców.

Osiem lat później - w Hiszpanii po raz drugi świętowaliśmy zdobycie trzeciej lokaty. Trenerem kadry był wóczas Antoni Piechniczek.

Ostatni raz Polska wystąpiła w 1986 roku w Meksyku, jednak po porażce 0:4 z Brazylią w 1/8 finału nasi reprezentanci zakończyli swój udział. (and)

Zobacz także:

w WP - Mundial

d1vfi47

Podziel się opinią

Share
d1vfi47
d1vfi47
Więcej tematów