Trwa ładowanie...
d3l29sn

Rozpoczął się rok szkolny



(inf. własna)

d3l29sn
d3l29sn
(PAP - Andrzej Rybczyński)
Źródło: (PAP - Andrzej Rybczyński)

Ponad 6,5 mln uczniów rozpoczęło w poniedziałek nowy rok szkolny. Ministerstwo Edukacji zapowiada, że będzie to rok wielkich zmian - z nową maturą i pierwszymi egzaminami kończącymi szkołę podstawową i gimnazjum. SLD zapowiada tymczasem, że jeśli wygra wybory parlamentarne, nowa matura zostanie przesunięta przynajmniej o rok.

Rozpoczynający się rok szkolny jest trzecim rokiem działania reformy oświaty. W ciągu ostatnich lat zmniejszyła się liczba podstawówek, natomiast wzrosła liczba szkół średnich, w tym najbardziej liceów ogólnokształcących.

Centralna inauguracja, z udziałem ministra edukacji Edmunda Wittbrodta odbyła się w Andrzejewie w województwie mazowieckim. Miejscowemu gimnazjum nadano imię Prymasa Tysiąclecia - Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

d3l29sn

Polsce potrzebni są ludzie z otwartą głową. Od waszych pragnień i starań będzie zależeć, czy świat będzie lepszy - mówił prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystego otwarcia Gimnazjum Gminnego w Sobótce.

Prezydent zachęcał uczniów do nieustannego doskonalenia swoich umiejętności.

Prezydent, który podczas uroczystości przekaże uczniom pracownię komputerową, zachęcał też dzieci do doskonalenia umiejętności informatycznych i korzystania z komputera.

W nowym roku szkolnym do szkół podstawowych poszło ok. 3 mln uczniów, w tym 473 tys. rozpoczęło naukę w klasie pierwszej. W gimnazjach uczy się 1,7 mln uczniów, w liceach ogólnokształcących 726 tys. uczniów, a w szkołach zawodowych dla młodzieży (liceach zawodowych, technikach i zasadniczych szkołach zawodowych) ok. 1,1 mln uczniów.

d3l29sn

W nadchodzącym roku szkolnym w Polsce pracuje 16,8 tys. szkół podstawowych, 6,3 tys. gimnazjów, 2,3 tys. liceów ogólnokształcących oraz 8,3 szkół zawodowych.

Według raportu MEN "Edukacja 1997-2001", większość szkół podstawowych to szkoły wiejskie (ponad 70%), mimo że większość dzieci to dzieci miejskie (60% dzieci uczy się w szkołach w mieście). Szkoły podstawowe są mocno zróżnicowane. Najmniejsze wiejskie liczą kilkoro dzieci, największe z miejskich - nawet 1,5 tys.

Jak podaje raport, przeciętna szkoła podstawowa w Polsce liczy ok. 200 dzieci. W szkołach w mieście jest średnio po ok. 400 dzieci, na wsi - ok. 100. Większość szkół podstawowych to szkoły nieduże. Ponad 85% liczy mniej niż 16 klas. Tylko ok. 2% szkół ma 32 i więcej klas.

d3l29sn

W polskich szkołach maleje liczba uczniów i nauczycieli. Pierwsze zjawisko spowodowane jest niżem demograficznym, drugie głównie reformą systemu edukacji.

Obecnie jest ok. 6,5 mln uczniów; rok wcześniej uczyło się ich 7,1 mln. Coraz mniej jest też nauczycieli. Według szacunków ministerstwa edukacji w nowym roku szkolnym liczba nauczycieli zmniejszy się o 16 do 20 tys.

Zmniejszenie liczby pracujących w oświacie nauczycieli nie przekłada się bezpośrednio na liczbę nauczycieli, którzy staną się bezrobotnymi - powiedział wiceminister edukacji Lech Sprawka. Wyjaśnił, że w tym rachunku są nauczyciele przechodzący na emeryturę oraz nauczyciele niepełnozatrudnieni - głównie nauczyciele emeryci. To oni realizowali ok. 20% godzin nauczania - dodał Sprawka.

d3l29sn

Zgodnie z reformą systemu oświaty wiosną tego roku nie było naboru uczniów do szkół ponadpodstawowych starego typu (liceów ogólnokształcących, liceów zawodowych, techników i zasadniczych szkół zawodowych). Szkoły te są stopniowo "wygaszane" - nie będzie więc w nowym roku szkolnym I klas. Uczniowie z całego rocznika przeszli do III klas gimnazjów. W roku szkolnym 2002-2003 "stare" szkoły zastąpią nowe - licea profilowane i szkoły zawodowe.

Reforma systemu edukacji przewiduje m.in. przeprowadzenie wiosną 2001 r. nowej matury. Egzaminy będą odbywać się w macierzystej szkole lub placówce wyznaczonej przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Ustne egzaminy dojrzałości rozpoczną się w kwietniu 2002 r. (część wewnętrzna egzaminów maturalnych - 8-26 kwietnia 2002 r.), pisemne - w maju (część zewnętrzna egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych - 7-20 maja 2002 r.); natomiast część zewnętrzna egzaminu maturalnego z przedmiotów wybranych przez absolwenta odbędzie się w dniach 21 maja - 7 czerwca 2002 r. Matura skończy się w połowie czerwca. Na egzaminie ustnym egzaminatorami będą nauczyciele szkoły, w której odbywa się egzamin. W komisji mogą również zasiadać osoby z OKE. Na egzaminie pisemnym na sali będą obecni nauczyciele szkoły i obserwator spoza szkoły. Natomiast nie będzie obecny nauczyciel przedmiotu, który jest zdawany ani wychowawca klasy. Prace pisemne będą kodowane, a sprawdzą je zewnętrzni egzaminatorzy nie znający autorów prac.

We wrześniu 2001 r. wszyscy przyszli maturzyści będą mieli okazję spróbowania swoich sił na ogólnopolskich egzaminach próbnych z matematyki i języków obcych, które przeprowadzone będą w identycznych warunkach jak nowa matura. (and, miz,mon)

Posłuchaj Rozmowy WP

d3l29sn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l29sn
Więcej tematów