Trwa ładowanie...
d1dp9u2
aws
22-10-2000 19:34

Rozmowy w sprawie przyszłości AWS: nie ma porozumienia

d1dp9u2

Bez osiągnięcia porozumienia zakończyły się w niedzielę rozmowy liderów SKL, ZChN i PPChD z szefami Ruchu Społecznego AWS i "Solidarnością" na temat przyszłości Akcji Wyborczej Solidarność.

Prezes SKL Jan Maria Rokita powiedział, że nie osiągnięto porozumienia w czasie rozmów prowadzonych w nocy z soboty na niedzielę. Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy oznacza to rozpad AWS, ani czy będą dalsze rozmowy.

Wcześniej premier Jerzy Buzek poinformował jedynie, że w rozmowach biorą udział nie tylko liderzy SKL, ZChN, PPChD i RS AWS, ale także szef "Solidarności" Marian Krzaklewski. Dodał, że doprowadzenie do tych rozmów oznacza zakończenie jego misji mediacyjnej między szefami partii a Krzaklewskim.

Trzy dni temu podjąłem się działania na rzecz zbliżenia pomiędzy przywódcami AWS. Takie zbliżenie nastąpiło i efektem tego jest wspólne spotkanie przewodniczących NSZZ "S" i partii tworzących Akcję. Moje działania kończą się i teraz porozumienie oraz wypracowanie rozwiązania politycznego zależy od polityków. Wyrażam przekonanie, że staną na wysokości zadania - oświadczył premier.

d1dp9u2

Przedstawił dziennikarzom podpisane przez liderów czterech partii i "S" oświadczenie z poparciem dla działań jego rządu oraz z deklaracją współdziałania przy parlamentarnych pracach nad budżetem na 2001 rok.

Głównym postulatem SKL, ZChN i PPChD jest ustąpienie Mariana Krzaklewskiego z funkcji szefa AWS. Jako propozycję kompromisową przedstawiali oni pomysł tzw. rotacyjnego przewodnictwa w Akcji, sprawowanego na zmianę przez liderów RS AWS, SKL, ZChN, PPChD i "S".

Krzaklewski - jako lider AWS - miał poparcie "Solidarności" i RS AWS.

Po południu zakończyła się kolejna niedzielna tura rozmów liderów AWS. Efektem tego spotkania jest znaczne zbliżenie stanowisk, a nawet szansa, że Krzaklewski zaakceptuje propozycję rotacyjnego kierownictwa AWS.

Szef Rady Politycznej RS AWS - Jacek Rybicki powiedział, że ewentualna zgoda Krzaklewskiego na rotacyjne kierownictwo AWS mogłaby być wyrażona na okres przejściowy, w którym Akcja przekształciłaby się w jedno ugrupowanie.(as)

d1dp9u2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dp9u2
Więcej tematów