Trwa ładowanie...
d3id1lc

Rozmowy w Mińsku zakończone. Jest porozumienie

W czwartek rano, po nocnych obradach, zakończyło się spotkanie tzw. czwórki normandzkiej - czyli przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji - w Mińsku, gdzie uzgodniono porozumienie w sprawie uregulowania sytuacji na wschodniej Ukrainie.
Share
Uczestnicy rozmów w Mińsku
Uczestnicy rozmów w MińskuŹródło: PAP/EPA, Fot: MAXIM SHIPENKOV
d3id1lc

Jak poinformował prezydent Rosji Władimir Putin, rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. Uzgodniono też wycofanie ciężkiej artylerii. Ponadto Ukraina powinna przeprowadzić reformę konstytucyjną, by szanować prawa ludności na wschodzie Ukrainy - oświadczył prezydent Rosji.

Petro Poroszenko oświadczył, że ukraińska straż graniczna powinna wznowić kontrolę nad granicą z Rosją do końca 2015 r. Ukraiński prezydent podkreślił, że ustalono również, iż w ciągu 19 dni zwolnieni zostaną wszyscy jeńcy. Dodał, że nie ma ustaleń ws. żadnej autonomii ani federalizacji.

Lider Ługańskiej Republiki Ludowej Ihor Płotnicki potwierdził, że dokument ws. uregulowania sytuacji na Ukrainie podpisali przywódcy Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Opóźniony szczyt UE

Rzecznik Rady Europejskiej Preben Aamann poinformował na Twitterze, że czwartkowy nieformalny szczyt UE w Brukseli rozpocznie się z opóźnieniem ze względu na rozmowy w Mińsku.

Rozpoczęcie szczytu planowano na 13.00. Nie wiadomo, jak bardzo się opóźni.

d3id1lc

Podziel się opinią

Share
d3id1lc
d3id1lc
Więcej tematów