ŚwiatRozmowy Rosja-KE o polskim mięsie 12-13 czerwca

Rozmowy Rosja-KE o polskim mięsie 12‑13 czerwca

Dostawy mięsa z Polski do Rosji będą tematem
najbliższego posiedzenia grupy roboczej Federacji Rosyjskiej i
Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze
obrotu produkcją zwierzęcą, która zbierze się prawdopodobnie w
dniach 12-13 czerwca.

Poinformował o tym szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert.

Dankweret powiedział, że posiedzenie tego gremium odbędzie się z inicjatywy strony rosyjskiej. Uzyskaliśmy akceptację ze strony europejskiej. Jednak data jest wstępna. Może się jeszcze zmienić- dodał szef Rossielchoznadzoru.

Według Dankwerta, strony przedyskutują kilka kwestii związanych z gwarancjami Komisji Europejskiej, dotyczącymi jakości mięsa eksportowanego do Rosji._ W tym kontekście omówione zostaną przypadki dostaw przemycanego mięsa z Polski do Federacji Rosyjskiej_- powiedział szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.

Strona rosyjska wielokrotnie podkreślała, że problem ten ma charakter techniczny i powinien być rozwiązywany przez ekspertów weterynarii - oświadczył Dankwert.

Sprawy importu mięsa były tematem specjalnej narady zwołanej w Moskwie przez premiera Michaiła Fradkowa. Jej szczegóły nie są na razie znane.

Minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew podał jedynie, że szczegółowo przeanalizowano wszystkie kwestie, dotyczące regulowania importu mięsa._ Uwzględniono przy tym propozycje rodzimych producentów i innych uczestników rosyjskiego rynku mięsa_ - dodał Gordiejew, nie ujawniając detali.

Natomiast prezes Federalnej Służby Celnej (FTS) Andriej Bielianinow poinformował, że rząd nakazał FTS zaostrzenie kontroli nad importem mięsa.

Ministerstwo Rolnictwa FR szacuje, że na rosyjski rynek trafia co roku 250-300 tys. ton mięsa z przemytu. W 2006 roku legalnie sprowadzono do Rosji 2,35 mln ton mięsa. Najwięcej z USA (36%), Brazylii (26-27%) i krajów Unii Europejskiej (21-22%).

Grupa robocza FR i KE ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą została utworzona na mocy memorandum, podpisanego przez Rosję i Unię Europejską 2 września 2004 roku w Moskwie. Zbiera się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej, niż raz na kwartał.

W ubiegłym tygodniu prezydent Władimir Putin polecił Gordiejewowi, by "zintensyfikował dialog" z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa.

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy.

Na niedawnym szczycie UE-Rosja pod Samarą, nad Wołgą, Unia Europejska stanęła po stronie Polski, otwarcie przeciwstawiając się Kremlowi.

Komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianu zadeklarował w zeszłym tygodniu, że Komisja Europejska będzie dalej prowadzić intensywny dialog z Rosją w sprawie embarga na polskie produkty rolne. Zastrzegł jednak, że rezultaty tych rozmów zależą od tego, czy po stronie Rosji jest wola polityczna do rozwiązania problemu.

Kyprianu wyraził też nadzieję, że jeszcze podczas niemieckiego przewodnictwa w UE, czyli do końca czerwca, uda się rozwiązać problem embarga.

Komisarz zapewnił również, że KE jest otwarta na zaproponowane przez Rosję i popierane przez niemieckie przewodnictwo stopniowe znoszenie embarga, pod warunkiem że strona rosyjska określi ramy czasowe na zniesienie ograniczeń w imporcie wszystkich polskich towarów, w tym mięsa. (js)

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)