RELACJA ZAKOŃCZONA

Ukraińska kontrofensywa? Gen. Polko sceptyczny. "To za mocno powiedziane". [RELACJA NA ŻYWO]

Ukraińcy starają się odpierać rosyjskie ataki i odbijać terytorium, jednak zdaniem gen. Romana Polki ich działania są prowadzone na zbyt małą skalę
Ukraińcy starają się odpierać rosyjskie ataki i odbijać terytorium, jednak zdaniem gen. Romana Polki ich działania są prowadzone na zbyt małą skalę
Źródło zdjęć: © PAP | AA/ABACA
Magdalena Nałęcz-MarczykKatarzyna Bogdańska

29.07.2023 21:07, aktual.: 30.07.2023 12:08

Wojna w Ukrainie trwa. Niedziela to 522. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraińcy przeprowadzili udany atak na most Czonharski, który łączy Krym z okupowaną przez Rosjan częścią obwodu chersońskiego. Zdaniem gen. Romana Polki nie należy jednak nadmiernie cieszyć się z postępów ukraińskiej armii. Jego zdaniem ruchy taktyczne kraju są na razie "niewielkie" i sporo brakuje, by móc nazwać działania Ukrainy "kontrofensywą". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Wybuch w Moskwie. Eksplozja miała miejsce w biznesowej dzielnicy. Z jednego z budynków wydobywał się gęsty dym. Ewakuowano ludzi.
Relacja zakończona

- On (Putin - red.) dla nas nie istnieje. To nie jest ten tyo człowieka, z którym można coś uzgodnić. I nawet nie dlatego, że funkcjonuje w innym systemie wartości, ale dlatego, że nie dotrzymuje słowa"- powiedział Podoljak.


Dodał, że Putin "nie ma wpływu na nic". - Nawet kraje afrykańskie nie uważają go za kogoś, z kim trzeba się liczyć - uznał doradca prezydenta Ukrainy.

Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljaka zakończony w sobotę szczyt Rosja - Afryka był kolejnym dowodem na to, że pozycja Władimira Putina słabnie i nie jest on już silnym przywódcą. Podoljak wypowiadał się w sobotę w ukraińskiej telewizji - informuje Ukrinform. 

Donald Tusk zahacza o temat Wagnerowców na Białorusi.

Konto WarNews cytuje wiceminister obrony Ukrainy. Hanna Malar ocenia postępy ukraińskiej armii.

Dowództwo Operacyjne "Południe" przekazało, że w nocy z 29 na 30 lipca Rosjanie zrzucili na Wyspę Węża dwie bomby lotnicze.

Papież Franciszek podczas swej rozpoczynającej się w środę wizyty w Portugalii z okazji Światowych Dni Młodzieży pojedzie w sobotę do sanktuarium maryjnego w Fatimie, aby błagać tam o pokój na Ukrainie i w świecie - przekazał portal Vatican News.

Obraz
© Pixabay

Pojawiło się nagranie zniszczonej placówki edukacyjnej w Sumach. Portal Nexta informuje o śmierci jednej osoby i 17 rannych.

Alert w Sumach. Wcześniej informowaliśmy o zniszczeniu placówki edukacyjnej w tym miejcu.

W codziennej brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej zamieszczono zdjęcie satelitarne bazy we wsi Cel wraz z informacją, że w opustoszałym w większości do tej pory obiekcie zidentyfikowano około 300 dużych namiotów oraz 200 pojazdów. 

Od połowy lipca co najmniej kilka tysięcy najemników Grupy Wagnera wprowadziło się do bazy wojskowej we wsi Cel w środkowej Białorusi. Nie wiadomo, co się stało z ich ciężkim sprzętem - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. 

Najnowsze informacje ze Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Zabito 480 kolejnych osób. Łącznie od początku wojny na Ukrainie zginęło 245 700 Rosjan - przekazano. 

Kolejne alerty w 6 obwodach Ukrainy. 

Tzw. blogerzy wojskowi angażują się w to zadanie, wyolbrzymiając straty po stronie ukraińskiej i w mniejszym stopniu informując o stratach Rosji i problemach jej armii - uważa Instytut.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną twierdzi, że Kreml dąży do przedstawienia ukraińskiej kontrofensywy jako porażki, angażując w tym celu prowojenną sferę informacyjną, tzw. blogerów wojskowych. 

- Rosjanie mają zaplanowaną od dawna politykę rusyfikacji ukraińskiego narodu, w szczególności dzieci. Polityka ta zakłada albo zabicie tych dzieci, okaleczanie ich i złamanie psychiczne na terytorium Ukrainy, albo wykradzenie ich i zwiększenie ich kosztem liczebności własnego narodu  - dodała Herasymczuk.

- Rosjanie informują w otwartych źródłach o 744 tysiącach dzieci, które rzekomo ewakuowali. Oczywiście oni to nazywają ewakuacją, wiadomo jednak, że są to deportacje i przymusowe przesiedlenia, o czym świadczy nakaz aresztowania Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny - powiedziała w rozmowie z PAP Daria Herasymczuk, ukraińska rzeczniczka praw dziecka i doradczyni prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

Sewastopol na Krymie. Portal Nexta podaje, że mężczyzna próbował podpalić wojskowy budynek przy użyciu koktajlu Mołotowa. Został zatrzymany.

Najnowsze nagrania z ataku w Moskwie.

Będą rozmowy pokojowe. Wiadomo, kto je poprowadzi. Ale nie zaproszono tam Rosji.

29 lipca 2022 roku w wybuchu w rosyjskim obozie w Ołeniwce na terytorium okupowanego obwodu donieckiego zginęło co najmniej 53 ukraińskich jeńców wojennych a ponad 70 zostało ciężko rannych


W obozie znajdowali się m.in. ukraińscy wojskowi z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. W ocenie władz w Kijowie był to celowy akt terrorystyczny zorganizowany przez Rosjan.


Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował, że Rosjanie ostrzelali więzienie w celu ukrycia tortur i zabójstw ukraińskich jeńców wojennych.

Źródło: pravda.com.ua, 24tv.ua, ukrinform.ua, unian.ua, reuters.com, cnn.com, tass.ru, ria.ru, PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także