Trwa ładowanie...
d2916va

Rozmowy o negocjacjach z Unią Europejską

W przyszłym tygodniu eksperci rządowi spotkają się z przedstawicielami klubów parlamentarnych, by przedyskutować z nimi stan polskich negocjacji z Unią Europejską - ustalono podczas wtorkowego spotkania premiera Jerzego Buzka z przedstawicielami klubów parlamentarnych i komisji sejmowych.

Share
d2916va

Rozmowy dotyczyć bedą dostępu polskich obywateli do unijnych rynków pracy i zakupu ziemi rolnej w Polsce przez obcokrajowców.

Unia zaproponowała siedmioletni okres przejściowy w sprawie swobodnego przepływu osób; Polska domaga się natychmiastowego, pełnego dostępu do rynków pracy piętnastki. Po wtorkowym spotkaniu Ewa Freyberg z SLD poinformowała, że ustalono na nim, iż rząd poprosi UE o kilka wyjaśnień, zanim odpowie na stanowisko wspólnoty w tej sprawie.

Wtorkowe rozmowy dotyczyły też zakupu ziemi przez obcokrajowców po naszym wejściu do Unii. Piętnastka zaproponowała już innym krajom kandydującym siedmioletnie ograniczenia w zakupie ziemi rolnej przez obcokrajowców po wejściu kandydatów do Unii. Polska wystąpiła o rekordowo długi - osiemnastoletni - okres przejściowy.

Podczas spotkania rozważano również możliwość wycofania ze środowego porządku obrad Sejmu punktu dotyczącego negocjacji członkostwa Polski w Unii. Uczestnicy rozmów informowali, że - zdaniem przedstawicieli rządu - mogłoby to być przedmiotem walki i kampanii przedwyborczej. Ostatecznie ustalono jednak, że debata odbędzie się. (ajg)

d2916va
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2916va
d2916va
Więcej tematów