Rozliczanie wyborów
Wszystkie komitety wyborcze, których kandydaci weszli do parlamentu i którym przysługuje zwrot kosztów kampanii wyborczej, złożyły w terminie rozliczenia z kampanii w Państwowej Komisji Wyborczej.
Sprawozdania złożyło w terminie 85 z 97 komitetów wyborczych. Niektóre sprawozdania mają wady, nawet dość istotne, ale skoro wpłynęły, to będziemy występowali o usunięcie tych wad - powiedział w piątek zastępca kierownika Krajowego Biura Wyborczego Bohdan Szcześniak. Dodał, że sprawozdania złożyły w terminie wszystkie komitety, które uzyskały mandaty w Sejmie i Senacie.
Termin składania sprawozdań finansowych z kampanii wyborczej w 2001 roku upłynął w Wigilię. Komitety, których kandydaci weszli do parlamentu, dostaną zwrot kosztów kampanii. Przy okazji ostatniej nowelizacji ordynacji wyborczej Sejm wyraźnie złagodził - jak ocenił Szcześniak - kryteria przyjmowania i odrzucania przez PKW rozliczeń z kampanii wyborczej.
Jeśli nowelizacja, która na razie czeka na podpis prezydenta, wejdzie w życie, to nawet w przypadku odrzucenia sprawozdania przez PKW komitet w najgorszym przypadku dostanie jedną czwartą przysługującej mu dotacji - wyjaśnił Szcześniak.
Łączna kwota wydatków na kampanię wyborczą, poniesionych przez wszystkie komitety wyborcze, których kandydaci zdobyli mandaty, wynosi 64 mln 339 tys zł. Uzależniona od tej kwoty dotacja za każdego kandydata - ok. 115 tys. zł - zostanie pomnożona przez liczbę kandydatów, którzy weszli do parlamentu z poszczególnych komitetów. W ten sposób obliczona zostanie dotacja dla komitetów - zwrot kosztów kampanii wyborczej z budżetu państwa. (ajg)