Trwa ładowanie...
14-12-2013 00:40

Rozdano nagrody Grand Press - Dziennikarzem Roku 2013 Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł otrzymał w piątek tytuł Dziennikarza Roku 2013. Przyznano także nagrody Grand Press za materiały dziennikarskie w ośmiu kategoriach. Nagrodzono m.in. reportaż z ogarniętej wojną Syrii, teksty o ekspertach Macierewicza i zegarkach Nowaka.

Rozdano nagrody Grand Press - Dziennikarzem Roku 2013 Mariusz SzczygiełŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2meth6
d2meth6

Szczygieł w tekście "Śliczny i posłuszny" - opublikowanym w magazynie "Gazety Wyborczej" "Duży Format" - opisał historię nauczycielki i ekspertki Ministerstwa Edukacji Narodowej, która 30 lat temu zakatowała sześcioletniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia, ale wyrok uległ już zatarciu.

- To wszystko za jeden reportaż, ja napisałem tylko jeden reportaż w tym roku - powiedział laureat. Był zaskoczony, mówił, że za tekst "Śliczny i posłuszny" otrzymał już dwie nagrody: im. Andrzeja Woyciechowskiego i Mediatory, trzeciego wyróżnienia się nie spodziewał. - Może należałoby się zastanowić, co to znaczy, że to jest trzecia nagroda za ten sam tekst - czy coś to mówi o Polsce, czy coś to mówi o dziennikarstwie i czy coś to mówi o reportażu. Nie wiem, tylko pytania rzucam. Czasami w reportażu nie chodzi o zebranie materiału, ale o to, aby postawić pytania - zaznaczył Szczygieł.

Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Zwycięzca jest wyłaniany w wyniku głosowania redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

Dziennikarz Roku otrzymał statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.

d2meth6

W kategorii news nagrodę Grand Press otrzymała w piątek Agnieszka Kublik z "Gazety Wyborczej" za artykuły o braku kompetencji ekspertów Antoniego Macierewicza i braku dowodów na ich tezy o katastrofie smoleńskiej. Dziennikarka opisała specjalistów stawiających hipotezy o zamachu na samolot, który rozbił się pod Smoleńskiem, w artykułach "Trzej zamachowcy" i "Trzej "zamachowcy" od Macierewicza".

W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodzono trzech dziennikarzy tygodnika "Wprost" - Cezarego Bielakowskiego, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego - za artykuły o tym, jak minister transportu Sławomir Nowak rządził resortem, firmował koleżeńskie układy z biznesmenami i o jego słabości do drogich zegarków. Dziennikarze opisali tę kwestię w materiałach pt. "Nowak - złote dziecko Tuska" i "Minister Nowak ponad prawem". Nowak 15 listopada podał się do dymisji.

W kategorii publicystyka nagrodę otrzymał o. Ludwik Wiśniewski za tekst w "Tygodniku Powszechnym" "Gdzie my jesteśmy?". W tekście autor pokazuje negatywny wpływ Radia Maryja na Kościół i życie społeczne.

Jury konkursu przyznało nagrodę za reportaż prasowy Bartoszowi Wielińskiemu za materiał "Jesteś numerem 71" opublikowany w magazynie "Gazety Wyborczej" "Duży Format". Tekst był poświęcony życiu w austriackich sierocińcach dzieci, które odebrano rodzicom.

d2meth6

"Bieda" to tytuł materiału Magdaleny Wadowskiej z Radia Kraków nagrodzonego w kategorii reportaż radiowy. Zwycięski materiał opowiada o matce trójki dzieci, która zawodowo wyłudza pomoc charytatywną.

W kategorii reportaż telewizyjny zwyciężył materiał "Cena marzeń Syryjczyków" Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego z "Superwizjera" w stacji TVN. Obaj dziennikarze nakręcili materiał o codzienności cywilnych mieszkańców Aleppo w czasie toczącej się wojny.

W ocenie jury konkursu w 2013 r. najlepszy wywiad przeprowadziła dziennikarka Donata Subbotko z pisarzem Józefem Henem. Wywiad ukazał się w "Gazecie Wyborczej" pt. "Cudowny kraj ta Polska!".

d2meth6

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono Edytę Gietkę z "Polityki" za materiał "Rżnący, szarpiący, miażdżący..." o oszczędzaniu morfiny na ciężko chorych pacjentach w polskiej służbie zdrowia.

Nagrody Grand Press w tym roku zostały przyznane po raz 17. Łącznie zgłoszono 714 materiałów prasowych, radiowych, telewizyjnych oraz internetowych. Jury nominowało do finału konkursu 51 prac.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę Grand Press Digital za wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. Otrzymał ją dziennikarz sportowy i bloger Michał Pol.

Nagrodę PKO Banku Polskiego dla dziennikarza ekonomicznego otrzymała Monika Sajewicz z "Rzeczpospolitej".

d2meth6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2meth6
Więcej tematów