Rosyjskie wojsko na granicy z Ukrainą. Hiszpania wysyła okręt na Morze Czarne
Hiszpański rząd zapowiedział, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, jest gotowy do wysłania swoich wojsk w rejon konfliktu wspólnie z państwami UE. Madryt poinformował też, że wysłał już jeden ze swoich okrętów wojennych na Morze Czarne. Tymczasem na Białoruś przybywają kolejne oddziały rosyjskich wojsk.
Na Białoruś przybywają kolejne oddziały rosyjskich wojsk. Oficjalnie - chodzi o kolejne wspólne ćwiczenia wojskowe. W poniedziałek Aleksander Łukaszenka oświadczył, że przeprowadzenie manewrów na zachodzie i południu Białorusi zostało zaplanowane w grudniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - To powinny być normalne manewry zgodnie z konkretnym scenariuszem w konfrontacji z siłami Zachodu (państwa bałtyckie i Polska) oraz południa (Ukraina) - oznajmił przywódca Białorusi.
Opozycyjny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan informuje o kolejnych oddziałach rosyjskiej armii, które pojawiły się w Jelsku, 18 km od granicy z Ukrainą. We wpisie na swoim profilu na Twitterze zamieścił wideo, w którym widać jak mieszkańcy tego miasteczka witają rosyjskich żołnierzy.
Szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Albares od wtorku przebywa z wizytą w Waszyngtonie. Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie zapowiedział, że w sytuacji niepowodzenia rozmów z Kremlem w sprawie Ukrainy Madryt nie wyklucza wysłania tam swoich wojsk.
- Hiszpania ma bardzo klarowne stanowisko. Gdyby to było konieczne, działamy w ramach UE - odpowiedział minister, cytowany przez "El Mundo".
Hiszpania gotowa wysłać wojska w rejon konfliktu
Minister Albares dodał, że w sytuacji zaostrzenia się konfliktu Hiszpania "odpowiedziałaby wspólnie" z państwami UE na zagrożenie. Zaznaczył, że woli nie wyprzedzać faktów.
- Obecnie mamy scenariusz dialogu. Jednak jeśli zamieni się on w scenariusz kłótni, wtedy będziemy działać w taki sposób, aby dać wspólną odpowiedź - stwierdził.
Szef MSZ Hiszpanii podkreślił, że wysuwane w ostatnim czasie przez Rosję żądania są "niedopuszczalne".
- Nie możemy wrócić do przeszłości, do stref wpływów oraz ograniczania suwerenności państw - powiedział Albares.
Hiszpański okręt na Morzu Czarnym
Minister dodał, że obecne warunki rozmów z Rosją są trudne. - Negocjacje nie oznaczają dialogu. Do niego potrzebna jest dobra wola, a nie narzucanie warunków niemożliwych do przyjęcia przez drugą stronę - powiedział.
We wtorek minister obrony Margarita Robles poinformowała, że aby wzmocnić obecność Madrytu w ramach misji NATO na Morzu Czarnym "przyspieszone zostało" wyjście w morze patrolowca hiszpańskiej marynarki wojennej Meteoro.
Wielka Brytania wysyła broń na Ukrainę
W poniedziałek minister obrony Ben Wallace poinformował Izbę Gmin, że Wielka Brytania wysyła na Ukrainę lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji. Brytyjscy żołnierze mają też przeprowadzić szkolenie z ich obsługi.
Wallace nie sprecyzował liczby ani rodzaju wysyłanej broni, ale zaznaczył, że mają one charakter wyłącznie defensywny.
Serwis UK Defense Journal ujawnił, że tylko w ciągu dwóch dni na Ukrainę trafiło osiem transportów broni. Wyjawił też, że Wielka Brytania dostarcza Ukraińcom MBT LAW, nazywane też NLAW, czyli ręczne jednostrzałowe wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu typu fire and forget.
Są one wspólną konstrukcją szwedzkiej firmy Saab Bofors Dynamics i brytyjskiej Thales Air Defense. Ważące 12,5 kg wyrzutnie mogą jednym strzałem z odległości do 800 metrów zniszczyć czołg przeciwnika, a używane były m.in. przeciwko talibom w Afganistanie. Według informacji "Daily Mail", Wielka Brytania może dostarczyć Ukrainie 2000 sztuk tych wyrzutni.