Qaqwqwrqw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosyjskie wojsko dementuje, by trawler zderzył się z okrętem podwodnym

Rosyjskie władze wojskowe zdementowały doniesienia, iż przyczyną zatonięcia rosyjskiego trawlera rybackiego na Morzu Ochockim mogło być jego zderzenie z zanurzonym okrętem podwodnym. W katastrofie u wybrzeży Kamczatki zginęło 69 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie wykonane w 2013 r. przedstawia trawler "Stende", którego nazwę po zmianie właściciela w 2014 r. przemianowano na "Dalnij Wostok"
Zdjęcie wykonane w 2013 r. przedstawia trawler "Stende", którego nazwę po zmianie właściciela w 2014 r. przemianowano na "Dalnij Wostok" (AFP, Fot: shipspotting.com)
Qaqwqwrqw

Wśród 132 osób, które znajdowały się na pokładzie trawlera-zamrażalni "Dalnij Wostok", było 78 Rosjan i 54 obcokrajowców, m.in. Birmańczycy, Ukraińcy, Łotysze, Litwini i obywatele Vanuatu. Uratowano tylko 63.

- Wszystkie rozpowszechniane w różnych środkach masowego przekazu i sieciach społecznościowych informacje o tym, że przyczyną katastrofy dużego trawlera-przetwórni "Dalnij Wostok" na Morzu Ochockim mogło być zderzenie z rosyjskim okrętem podwodnym, są wymysłem - oświadczył oficjalny przedstawiciel ministerstwa obrony, generał Igor Konaszenkow.

Jak zaznaczył, "w chwili tragedii na tym akwenie Morza Ochockiego nie było żadnych okrętów podwodnych rosyjskiej marynarki wojennej".

Qaqwqwrqw

Portem macierzystym należącego do spółki połowowej "Magellan" trawlera był Niewielsk na Sachalinie.

Trawler "Dalnij Wostok" zatonął na Morzu Ochockim, ok. 330 km na zachód od osady Krutogorowski w obwodzie kamczackim i ok. 250 km na południe od Magadanu. Bezpośrednia przyczyna zatonięcia statku na razie nie jest znana; wiadomo, że z trawlera nie został wysłany sygnał SOS i że jednostka poszła na dno bardzo szybko.

W operacji ratunkowej uczestniczyło 26 statków.

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw