Rosyjskie wojska opuszczą Naddniestrze
Do końca listopada Rosja wycofa swoje wojska stacjonujące w Naddniestrzu, separatystycznej mołdawskiej prowincji - zgodnie poinformowali w poniedziałek szefowie MSZ Rosji i Mołdawii Igor Iwanow i Nicolae Dudau.
Rosja zobowiązała się do wyprowadzenia swojej 14. Armii z Naddniestrza 2 lata temu w czasie stambulskiego szczytu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Terminem granicznym jest koniec 2001 r.
Szef resortu spraw zagranicznych Mołdawii, przyjmując w Kiszyniowie Igora Iwanowa wyraził - jak donoszą rosyjskie media - zadowolenie z dotychczasowego przebiegu wycofania rosyjskich wojsk i sprzętu.
Obaj politycy parafowali również traktat rosyjsko-mołdawski, który ma być podstawą dla dalszych stosunków dwustronnych. Układ zostanie podpisany w czasie zapowiadanej wizyty mołdawskiego prezydenta Vladimira Voronina w Moskwie.
Nie uznawana Republika Naddniestrzańska leży na wschodnim brzegu Dniestru, między Mołdawią właściwą a Ukrainą. Secesji dokonała w 1990 r, a 2 lata później w czasie wojny z Mołdawią udało się jej obronić swą niezależność.
Konflikt udało się wyciszyć rosyjskiej 14. Armii i jej ówczesnemu dowódcy Aleksandrowi Lebiedziowi. Siły rosyjskie od tego czasu, mimo niezadowolenia Kiszyniowa, pilnują linii rozgraniczenia przebiegającego w większości Dniestrem.
Negocjacje między Kiszyniowem a Tyraspolem mające doprowadzić do rozwiązania konfliktu nie posuwają się do przodu, mimo że władzę w obu republikach sprawują obecnie podzielający tęsknotę za ZSRR postkomuniści. (miz)