Sensacyjne doniesienia. Ujawniono próby otrucia przeciwników Moskwy
Przez ostatnie dwa lata rosyjskie służby specjalne próbowały otruć co najmniej cztery osoby znane z krytykowania polityki Moskwy. Jedną z ofiar mógł być John Herbst, były ambasador USA w Ukrainie - ujawnił rosyjski niezależny portal Agentstwo.
16.05.2023 | aktual.: 16.05.2023 18:44
Dyplomata i były ambasador USA w Kijowie John Herbst uskarżał się na tajemnicze problemy zdrowotne podobne do symptomów otrucia jeszcze w 2021 roku, czyli kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę. Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) wszczęło w tej sprawie postępowanie - powiadomił serwis, powołując się na swoich informatorów pragnących zachować anonimowość.
Kolejnym celem rosyjskich służb miała być przewodnicząca fundacji Free Russia Natalia Arno. Działaczka, która na początku maja 2023 roku przebywała służbowo w stolicy Czech, nagle poczuła drętwienie i dolegliwości bólowe w różnych częściach ciała.
Niedługo przed pojawieniem się tych objawów Arno odkryła, że ktoś włamał się do jej pokoju hotelowego, a w pomieszczeniu unosił się dziwny zapach przypominający "woń tanich perfum" - poinformowały źródła portalu Agentstwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przekazał portal, Arno natychmiast powróciła z Pragi do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka na co dzień. Podobnie jak w przypadku Herbsta, FBI wszczęło w tej sprawie śledztwo.
Poszkodowanych mogło być więcej
Ostatnią wymienioną z nazwiska osobą, która prawdopodobnie padła ofiarą Rosjan, jest szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew. Latem 2022 roku, gdy publicysta uczestniczył w konferencji dziennikarskiej w Czarnogórze, nieznani sprawcy włamali się do jego pokoju hotelowego i zabrali stamtąd m.in. telefon.
Kilka miesięcy później, w lutym 2023 roku, Grozew zdecydował się na przeprowadzkę z Austrii do USA. Jak wyjaśnił, podjął taką decyzję, ponieważ otrzymał bardzo wiarygodne ostrzeżenia, że planowany jest zamach na jego życie.
Pochodząca z Rosji obywatelka USA Arno, znana też pod panieńskim nazwiskiem Budajewa, od 2014 roku stoi na czele fundacji Free Russia, której siedziba mieści się w Waszyngtonie.
Herbst był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Ukrainie w latach 2003-06, kierował też misją dyplomatyczną USA w Uzbekistanie. Obecnie pracuje w amerykańskim ośrodku analitycznym Atlantic Council.
Kreml wiele razy podejmował próby otrucia wrogów
Bułgarski dziennikarz Christo Grozew, którego próba otrucia wyszła na jaw w publikacji serwisu "Agentstwo", jest szefem portalu "Bellingcat" od stycznia 2022 roku. W 2019 roku został laureatem nagrody European Press Prize Investigative Reporting Award za publikacje na temat udziału rosyjskich służb w próbie otrucia w Wielkiej Brytanii byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala.
W marcu 2018 roku Wielka Brytania oskarżyła Rosję o wykorzystanie substancji o nazwie nowiczok do otrucia Skripala. Ofiarą padła też jego córka, Julia Skripal.
W sierpniu 2020 roku rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny poczuł się źle w samolocie lecącym z sybirskiego Tomska do Moskwy.
Nawalny trafił do szpitala w Omsku, a po dwóch dniach – na prośbę jego rodziny – został przewieziony na leczenie do Niemiec. Badania laboratoryjne w Niemczech, Francji i Szwecji wykazały, że został otruty bojowym środkiem paralityczno-drgawkowym z grupy nowiczok.
W 2006 roku świat obiegła informacja o śmierci znanego rosyjskiego opozycjonisty, Aleksandra Litwinienki.
Litwinienko źle się poczuł po zjedzeniu lunchu. Trafił do szpitala w Londynie z objawami silnego zatrucia. Po śmierci 24 listopada w jego organizmie wykryto radioaktywny polon, który najpewniej podano Litwinience w herbacie.
W styczniu 2016 BBC podało wyniki brytyjskiego śledztwa, które stwierdziło, że "prezydent Putin prawdopodobnie zatwierdził morderstwo Litwinienki".
Rosja odcięła się od oskarżeń o udział we wszystkich tych sprawach.
Źródło: PAP
Czytaj także: