Rosyjskie myśliwce Su‑30 na Białorusi coraz bliżej - mają zostać rozlokowane jeszcze w tym roku
W czwartek na Białoruś przybędzie rosyjska delegacja wojskowa, która ma wybrać miejsce stacjonowania samolotów wojskowych. Na jej czele będzie stać dowódca wojsk lotniczych Rosji. Myśliwce mają zostać rozlokowane jeszcze w tym roku.
O planowanej delegacji poinformował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który uczestniczył w Mińsku w posiedzeniu Rady Ministrów Obrony poradzieckich republik skupionych w WNP.
Szojgu wyraził nadzieję, że w ciągu 2-3 tygodni lotnisko zostanie wybrane i jeszcze w tym roku na Białorusi pojawi się rosyjska lotnicza komendantura, a zaraz potem pierwsze samoloty. Rosyjski minister poinformował, że będą one częścią składową rosyjskiej bazy lotniczej, a potem uściślił, że będzie to wspólna baza rosyjsko-białoruska.
Tymczasem prezydent Aleksander Łukaszenka przyjmując szefów delegacji resortów obrony postradzieckich republik mówił o potrzebie pogłębienia integracji przez wojskowych. - Przykładem może służyć nasza współpraca z Rosyjską Federacją - powiedział. Białoruski przywódca dodał, że "jeśli, nie daj Bóg, coś się wydarzy, to armie białoruska oraz rosyjska będą wiedzieć, jak działać.
W planowanej bazie stacjonować będą samoloty Su-30, dwumiejscowe ciężkie myśliwce opracowane jeszcze w czasach ZSRR przez biuro konstrukcyjne Suchoj na bazie samolotu Su-27. Jego późniejsze wersje, w tym Su-30K, to już samoloty wielozadaniowe. Pierwsze Su-30K zbudowano w 1993 roku. Dziennik "Wiedomosti" pisał, że na Białorusi stacjonować będzie 20 tych maszyn.
Nie tylko myśliwce
Pod koniec kwietnia Szojgu oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi pułk wojsk lotniczych, a także dostarczy jej cztery dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300.
- Przystępujemy do rozpatrywania planu utworzenia tu rosyjskiej bazy lotniczej z myśliwcami. Mamy nadzieję, że w 2015 r. będzie już tutaj pułk lotniczy - powiedział wówczas Szojgu. Dodał, że w 2013 r. planowane jest utworzenie na Białorusi dowództwa lotniczego oraz rozmieszczenie pierwszej, dyżurnej grupy myśliwców bojowych.
Plany te skrytykowały białoruskie partie i organizacje opozycyjne, podkreślając, że Białoruś ma zapisany w konstytucji status państwa neutralnego.
Wspólne ćwiczenia wojskowe
Tego samego dnia wspólne ćwiczenia systemu tarczy antyrakietowej Wspólnoty Niepodległych Państw "Wspólnota Bojowa-2013" zapowiedział w Mińsku minister obrony Kazachstanu Adilbek Dżaksybekow.
Decyzję o przeprowadzeniu wspólnych ćwiczeń obrony przeciwlotniczej obejmujących strzelanie bojowe podjęto tego dnia na spotkaniu ministrów obrony państw WNP w Mińsku. Mają się one odbyć z miejscach stałej dyslokacji wojsk, jak również na poligonach Rosji i Kazachstanu.
- Te ćwiczenia są prowadzone, by przetrenować współdziałanie naszych sił zbrojnych w ramach zjednoczonego systemu obrony przeciwlotniczej, i nadadzą dodatkowy impuls dalszemu rozwojowi w tej sferze - oznajmił kazachski minister.
W kwietniu 1997 roku Białoruś utworzyła z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 roku podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.