Trwa ładowanie...

Rosyjskie MSZ: odpowiemy na rozszerzenie NATO na wschód

Wysiłki Ukrainy zmierzające do jej przystąpienia do NATO są niebezpieczne zarówno dla tego kraju, jak i dla bezpieczeństwa Europy - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Wcześniej rzecznik MSZ Aleksandr Łukaszewicz ostrzegł, że ewentualne rozszerzenie NATO na wschód zmusiłoby Rosję do podjęcia w odpowiedzi "adekwatnych kroków". Ukraina zrezygnowała w tym tygodniu ze statusu państwa pozablokowego.

Share
Rosyjskie MSZ: odpowiemy na rozszerzenie NATO na wschód
Źródło: AFP, Fot: Joel Saget
d21r6oi

W ocenie szefa rosyjskiej dyplomacji Zachód wykorzystuje dążenie Ukrainy do wejścia do NATO jako sposób na podsycanie konfliktu między Kijowem a Moskwą.

- Kilka krajów zachodnich chce utrzymania kryzysu na Ukrainie oraz kontynuowania i pogłębienia konfrontacji między Ukrainą i Rosją, w tym poprzez prowokacyjne próby mające na celu członkostwo (Ukrainy) w Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział Ławrow w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję państwową.

d21r6oi

- Sam pomysł dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO jest niebezpieczny, nie tylko dla narodu ukraińskiego (...), ale także dla bezpieczeństwa Europy - dodał.

Wcześniej głos w tej sprawie zabrał też rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz. - Stanowisko Rosji w sprawie ewentualnego przystąpienia Ukrainy do NATO jest dobrze znane. Dalsze rozszerzenie Sojuszu na wschód doprowadzi do poważnego militarno-politycznego przesunięcia nie tylko w Europie, ale na całym świecie, będzie miało bezpośredni wpływ na narodowe interesy bezpieczeństwa Rosji i zmusi nasz kraj do podjęcia koniecznych adekwatnych kroków - podkreślił.

Przedstawiciel MSZ ocenił, że obecne władze w Kijowie "postrzegają zbliżenie z NATO jako alternatywę dla budowania normalnych stosunków z Rosją". Ostrzegł w tym kontekście przed dalszym zaostrzeniem wzajemnych relacji, które może przeszkodzić współpracy, m.in. gospodarczej i energetycznej.

We wtorek parlament w Kijowie zmienił ustawę o polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz ustawę o podstawach bezpieczeństwa, zezwalając Ukrainie na przynależność do międzynarodowych bloków militarnych, takich jak NATO.

d21r6oi

Dzień po głosowaniu w ukraińskim parlamencie rosyjski wiceminister obrony Anatolij Antonow oświadczył, że Ukraina zrezygnowała ze statusu państwa pozostającego poza blokami militarnymi pod naciskiem państw NATO, które chcą, by stała się "linią frontu w konfrontacji z Rosją".

Według Łukaszewicza decyzja została przyjęta w chwili, gdy "pojawiły się pozytywne tendencje jeśli chodzi o uregulowanie kryzysu na południowym wschodzie Ukrainy".

W środę w stolicy Białorusi, Mińsku, odbyło się spotkanie grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu; nie poinformowano jednak o żadnych ustaleniach. Przedstawiciel prorosyjskich separatystów, lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko, cytowany przez agencję TASS, oświadczył, że rozmowy są kontynuowane, m.in. w formacie wideokonferencji, i mogą potrwać jeszcze dwa dni.

Zobacz też: Polska ratyfikowała umowę UE-Ukraina

Czytaj więcej w raporcie specjalnym WP: Konflikt na Ukrainie

d21r6oi

Podziel się opinią

Share
d21r6oi
d21r6oi
Więcej tematów