ŚwiatRosyjskie media nazwały obóz w Sobiborze "polskim obozem koncentracyjnym". Po protestach dyplomacji, RIA-Nowosti sprostowała informację

Rosyjskie media nazwały obóz w Sobiborze "polskim obozem koncentracyjnym". Po protestach dyplomacji, RIA‑Nowosti sprostowała informację

• W rosyjskich mediach pojawiło się sformułowanie "polski obóz koncentracyjny"

• W ten sposób nazwano obóz w Sobiborze

• Taką informację podały: agencja prasowa RIA-Nowosti, Kanał 5 i RT

• Na to zdarzenie zareagowała już polska dyplomacja

• Pojawiło się już sprostowanie od RIA-Nowosti

Rosyjskie media nazwały obóz w Sobiborze "polskim obozem koncentracyjnym". Po protestach dyplomacji, RIA-Nowosti sprostowała informację
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Bmalina

27.01.2016 | aktual.: 27.01.2016 15:20

Po interwencji ambasady RP w Moskwie rosyjskie media sprostowały informację o „polskim obozie koncentracyjnym” (RIA-Nowosti poprawiła sformułowanie, które znalazło się w jej materiale o udziale ministra kultury Rosji Władimira Miedinskiego w uroczystościach na terenie byłego obozu).

Takie sformułowanie pojawiło się w publikacjach redakcji należących do holdingu MIA „Rossija Siewodnia”. W liście do przedstawicieli trzech redakcji ambasada RP w Moskwie wyraziła stanowczy protest w związku z wykorzystaniem przez nie sformułowania "polski obóz koncentracyjny Sobibór".

"Uważamy, że pamięć m.in. o rosyjskich ofiarach tego obozu wymaga, by jedno z głównych mediów w Rosji pamiętało, iż był to obóz śmierci stworzony przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce" - napisała ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jak poinformował rzecznik ambasady Bartosz Cichocki, szef redakcji informacji międzynarodowej RIA-Nowosti Aleksandr Reutow zapewnił, że doszło do pomyłki i przekazał przeprosiny.

Pierwotny materiał w RIA-Nowosti, opublikowany rano w środę głosił, iż "minister kultury Rosji Władimir Miedinski w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu weźmie udział w ceremonii złożenia kwiatów, upamiętniając radzieckich jeńców, którzy zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór". Następnie agencja zmieniła sformułowanie na: "niemiecki obóz koncentracyjny Sobibór na terytorium Polski".

Natomiast RT na rosyjskojęzycznej wersji swego portalu napisała o tym, iż jeńcy radzieccy "zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór". "Na miejscu polskiego obozu koncentracyjnego Sobibór odbędzie się uroczystość żałobna" - podał Kanał Piąty.

Miedinski w Polsce

Minister kultury Rosji odwiedził Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Pytany przez dziennikarzy o sformułowania rosyjskich mediów odparł: "Nie chcę tego komentować. Jeżeli Państwo chcą to mogą przedstawić tekst".

- Rosja jest gotowa współpracować, także z udziałem finansowym, przy budowie nowego Muzeum-Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze (Lubelskie) - zadeklarował w Sobiborze Miedinski.

- Jest to godna inicjatywa i tak jak Rosja wzięła udział w stworzeniu wspólnej ekspozycji w Oświęcimiu, tak samo weźmie udział w stworzeniu ekspozycji tu w Sobiborze - dodał.

Miedinski przyjechał do Sobiboru z okazji Międzynarodowego Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przypomniał, że w tym faszystowskim obozie śmierci było jedyne w historii II wojny światowej skuteczne powstanie jeńców, a jednym z jego przywódców był oficer Armii Czerwonej Aleksander Peczerski. Po ucieczce z Sobiboru Peczerski nadal brał udział w walce jako żołnierz. Zmarł w 1990 r. w Rostowie nad Donem.

Minister kultury Rosji przekazał muzeum w Sobiborze dekret prezydenta Rosji Włodzimierza Putina o nadaniu Peczerskiemu pośmiertnie wysokiego odznaczenia - Orderu Męstwa. - Mam nadzieję, że ten dokument zajmie godne miejsce w ekspozycji muzeum, które tu zbudujemy - powiedział Miedinski.

- Ci mężni ludzie, którzy wszczęli to powstanie nie mieli szansy na przeżycie. Słusznie powiedział o tym Lech Wałęsa, że nie było to powstanie o zachowanie życia, ale jego celem było godnie umrzeć - dodał.

Rzeczniczka ministerstwa Kultury Anna Lutek poinformowała PAP, że ministerstwo nie brało udziału w przygotowaniu wizyty ministra kultury Rosji w Sobiborze, "ponieważ ma ona charakter prywatny".

Nieznane są też jeszcze szczegóły współpracy z Rosją. - Nie możemy przedstawić też żadnych szczegółów współpracy z Federacją Rosyjską w zakresie projektu stworzenia nowego Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze, bo takowych na tym etapie brak - podała Lutek.

Obóz w Sobiborze

Obóz zagłady "SS - Sonderkommando Sobibór" powstał w 1942 roku w ramach "Akcji Reinhardt", której celem była likwidacja ludności żydowskiej. Na jego miejsce wybrano obszar położony wśród bagien i lasów, w pobliżu linii kolejowej Włodawa-Chełm, ok. 4 km od wsi Sobibór.

Liczba wszystkich ofiar tego obozu Zagłady nie jest znana. Szacuje się, że od marca 1942 roku do października 1943 roku Niemcy wymordowali co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących głównie z Polski, ale również z Holandii, Czech, Słowacji, okupowanych terenów ZSRR, Niemiec i Francji, a także ok. 1000 Polaków.

14 października 1943 roku w obozie wybuchł zbrojny bunt. Ponad 360 więźniów podjęło próbę ucieczki, ale ostatecznie tylko 42 uciekinierom udało się dożyć do końca wojny.

Na terenie byłego obozu w 1993 roku utworzono niewielkie muzeum. Obecnie trwają prace związane z budową nowego muzeum i innego zagospodarowania miejsca pamięci w Sobiborze, prowadzone przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)