Zastanawiające ruchy rosyjskich bombowców. Nagranie krąży w sieci
Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS przeprowadziły patrol nad neutralnymi wodami Morza Barentsa i Morza Norweskiego – podają rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na ministerstwo obrony.
Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.
Jak poinformowało ministerstwo, patrol był zaplanowany i trwał około czterech godzin.
Loty nad wodami Arktyki
To nie pierwszy raz, kiedy Rosja wysyła bombowce strategiczne na wody neutralne. W zeszłym miesiącu w ten region wysłano dwa rosyjskie bombowce strategiczne przenoszące rakiety.
Rosyjskie ministerstwo poinformowało wówczas, że samoloty wykonały lot "zgodnie z przepisami międzynarodowymi".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Regularne loty rosyjskich samolotów nad wodami neutralnymi mają znaczenie zarówno militarne, jak i polityczne. Z wojskowego punktu widzenia pozwala Rosji utrzymać zdolność operacyjną i gromadzić informacje wywiadowcze" - pisze Sky News.
Z politycznego punktu widzenia takie loty mogą "prowadzić do napięć z krajami zachodnimi", ponieważ samoloty "czasami mogą zbliżać się do granic innych krajów".
Rosyjski Su-27 otworzył ogień do samolotu RAF
Brytyjska stacja BBC poinformowała w czwartek o groźnym incydencie nad Morzem Czarnym, do któego doszło we wrześniu 2022 roku. Teraz dopiero wychodzą na jaw szczegóły zdarzenia. Rosyjski Su-27 otworzył ogień do samolotu obserwacyjnego RAF - donosi BBC. W kierunku brytyjskiej maszyny wystrzelone zostały dwa pociski.
Rosyjski pilot wystrzelił dwa pociski, z których pierwszy chybił, a nie uległ awarii, jak początkowo twierdzono. Informację, że wystrzelona rakieta nie trafiła w brytyjski samolot potwierdziły w rozmowie z BBC "trzy wysokie rangą zachodnie źródła".
Rosja twierdziła, że incydent z września ubiegłego roku był spowodowany "usterką techniczną". Brytyjskie Ministerstwo Obrony publicznie zaakceptowało rosyjskie wyjaśnienia.