Rosjanie zaczęli szturm. Wiceminister obrony Ukrainy potwierdza [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa. Środa to 567. dzień rosyjskiej inwazji. - Okupanci przystąpili do szturmu - potwierdziła wiceminister obrony Ukrainy. Najgorsza sytuacja panuje w Marjince i Awdijiwce. - Pomimo rocznych bezskutecznych prób przejęcia kontroli nad tymi dwoma miejscowościami, Rosjanie rozpoczęli szturm na pozycje Sił Zbrojnych - powiedziała Hanna Malar. Wojskowa Administracja Chersonia również ogłosiła alarm. "Chersoń jest pod ostrzałem armii rosyjskiej z tymczasowo okupowanego lewego brzegu rzeki" - czytamy w komunikacie. Władze apelują, by mieszkańcy pozostali w schronach. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- W okolicach Sewastopola na okupowanym przez Rosjan Krymie słychać było silne eksplozje, a z tego powodu wstrzymano ruch na moście Krymskim. Rosjanie twierdzą, że w wyniku ataku rakietowego wybuchł ogromny pożar.
- Rosyjski bombowiec Su-24 rozbił się w okolicach Wołgogradu - jak twierdzi Moskwa - w trakcie lotu szkoleniowego nad niezamieszkałym terenie. Nie jest jasne, co stało się z pilotami.
- Rosjanie zaatakowali pozycje ukraińskie pod Ługańskiem pociskami zapalającymi. Żołnierze armii Kijowa mówią o "piekle", jakie przeżyli. Pokazali też ujęcia z rosyjskiego ostrzału.
- Do rosyjskich sił walczących w Ukrainie przyłączyło się co najmniej 500 obywateli Kuby - wynika z najnowszego raportu. Kubańczycy mieli zostać wysłani do Rosji za zgodą reżimu w Hawanie.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Parlament Europejski uznał białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę za zaangażowanego wraz z Putinem w wojnę z Ukrainą, a także wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do wydania nakazu jego aresztowania.
Telefon rosyjskiej opozycyjnej dziennikarki Galiny Timczenko, założycielki niezależnego portalu Meduza, został zhakowany za pomocą izraelskiego oprogramowania szpiegującego - poinformowała w środę agencja Reutera.
Analitycy, którzy ogłosili wiadomość o zainfekowaniu telefonu dziennikarki, podkreślili, że informacja ta jest wyraźnym sygnałem, iż oprogramowanie służące do kontrolowania telefonów jest wykorzystywane do śledzenia pracowników mediów i opozycji na całym świecie.
Wspólne dochodzenie przeprowadzone przez kanadyjską organizację Citizen Lab afiliowaną przy uniwersytecie w Toronto i działającą na zasadzie non-profit grupę Access Now zajmującą się prawami cyfrowymi wykazało, że telefon Timczenko został zainfekowany przy użyciu oprogramowania szpiegującego stworzonego przez izraelską firmę NSO Group. Eksperci poinformowali, że po raz pierwszy do jej telefonu udało się włamać około 10 lutego, lecz nie udało im się ustalić, kto tego dokonał. Timczenko przebywała wówczas w Berlinie.
Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła ukraiński dron nad obwodem Biełgorodu – gubernator Wiaczesław Gładkow
Nad obwodem briańskim zestrzelono dwa drony Sił Zbrojnych Ukrainy – gubernator Aleksander Bogomaz.
Siły Powietrzne Ukrainy: szacowany czas przybycia dronów nad obwód odeski to godz. 23:30 - 00:00 czasu kijowskiego.
Aktualna mapa alarmów powietrznych.
Działalność lotnictwa taktycznego wroga na kierunkach wschodnim i południowo-wschodnim - alarmują Siły Powietrzne Ukrainy.
Siły Powietrzne Ukrainy: sześć grup dronów kieruje się w stronę Odessy.
- KRLD już półtora miesiąca dostarcza Rosji uzbrojenie - powiedział Budanow ukraińskiemu portalowi NV. Nie podał więcej informacji.
W środę na rosyjskim Dalekim Wschodzie dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z Władimirem Putinem. Jak przypuszczają zachodni analitycy, rozmowa Putina z Kimem dotyczyła głównie dostaw północnokoreańskiego uzbrojenia dla rosyjskiej armii atakującej Ukrainę, szczególnie pocisków artyleryjskich.
Korea Północna już od półtora miesiąca dostarcza Rosji pociski kalibru 122 i 152 mm oraz rakiety do wieloprowadnicowych wyrzutni Grad - poinformował w środę generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
- Okupanci przystąpili do szturmu - potwierdziła wiceminister obrony Ukrainy. Najgorsza sytuacja panuje w Marjince i Awdijiwce. - Pomimo rocznych bezskutecznych prób przejęcia kontroli nad tymi dwoma miejscowościami, Rosjanie rozpoczęli szturm na pozycje Sił Zbrojnych - powiedziała Hanna Malar. Wojskowa Administracja Chersonia również ogłosiła alarm. "Chersoń jest pod ostrzałem armii rosyjskiej z tymczasowo okupowanego lewego brzegu rzeki" - czytamy w komunikacie. Władze apelują, by mieszkańcy pozostali w schronach.
Dania przekaże Ukrainie czołgi, działa przeciwlotnicze, BMP i amunicję o wartości 833 mln dolarów – Reuters.
- Pracowników z Ukrainy jest w Polsce mniej niż było jeszcze w listopadzie czy grudniu zeszłego roku - mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Inglot, ekspert od rynku pracy. Deficyt - nawet 20 tys. osób - jest widoczny szczególnie teraz, gdy kończy się okres prac sezonowych. Czy jednak głównym kierunkiem są dzisiaj dla Ukraińców Niemcy? Odpowiedź może zaskakiwać.
Zobacz także
Od pierwszych miesięcy użycia dronów w wojnie eksperci (np. wywiad brytyjski) wskazywali, że Shahedy-136 są zbyt powolne i latają na małych wysokościach, dzięki czemu obrona powietrzna może je łatwo namierzyć. Sens ich użycia polega jednak na tym, że jest to broń tania i przynosząca pewien efekt przy masowym użyciu. Rosja rzuca drony do ataku falami, próbując wykryć słabe miejsca ukraińskiej obrony przeciwlotniczej (która strąca co najmniej 85 proc. tych maszyn). Komentatorzy podkreślali, że ataki nie wpływają na przebieg wojny, a Rosja sięga po drony w obliczu niedoboru pocisków rakietowych. Zarazem ataki dronami i pociskami rakietowymi są komplementarne: pociski manewrujące kierowane są na duże obiekty, a drony - na mniejsze (np. stacje elektroenergetyczne).
Od 12 miesięcy Rosja rzuca irańskie "shahedy" do ataków na cele cywilne na Ukrainie, próbując siać panikę wśród ludności cywilnej. Używała ich w zmasowanych atakach na infrastrukturę energetyczną Ukrainy rozpoczętych w październiku 2022 roku. Zauważalne były krótkie przerwy w użyciu tych maszyn, kolejno: w grudniu 2022 r. i lutym 2023 roku. Potem Rosja wznawiała ataki, zapewne po otrzymaniu od Iranu nowych partii.
Rosja zwróciła się do Iranu, bo choć sama produkuje bezzałogowce, to żadne z nich nie zaliczają się do tej kategorii, co drony Shahed - mówił PAP David Hambling, brytyjski ekspert ds. wojskowości zajmujący się dronami. Rosyjskie drony Lancet-3, również zaliczane do "amunicji krążącej", mają jednak znacznie mniejszy zasięg. Inne rosyjskie maszyny, Orlan-10, pełnią głównie zadania zwiadowcze - służą do naprowadzania ognia artylerii.
"Shahedy" (Shahed-136 i mniejsze 131) - to drony kamikadze o zasięgu 2,5 tys. km, które lecą w kierunku celu, po czym spadają z dużą prędkością i detonują przy uderzeniu. To jeden z trzech modeli dronów, które Teheran dostarcza Rosji (inne to bardziej zaawansowany Arash-2 i Mohajer-6, który może wystrzeliwać amunicję; istnieją też zaawansowane odmiany "shahedów" zaprojektowane do zrzucenia ładunku i powrotu do bazy). Najczęściej jednak używane są w atakach "jednorazowe" drony kamikadze Shahed-136 (które Rosja oznacza rodzimą nazwą Gerań-02).
Po raz pierwszy o zestrzeleniu drona wyprodukowanego w Iranie armia ukraińska poinformowała 13 września 2022 roku. Był to bezzałogowy samolot bojowy dalekiego zasięgu Shahed-136. Krótko wcześniej, pod koniec sierpnia 2022 r., władze USA potwierdziły, że Iran przekazał Rosji setki dronów bojowych. Od tego czasu Rosja sprowadziła ich kilka partii, a od 2023 roku próbuje rozwijać własną fabrykę dronów, w specjalnej strefie ekonomicznej Jełabuga w Tatarstanie.
Wojska Lądowe Ukrainy przeliczyły w środę, ile kosztowały Rosję drony kamikadze sprowadzane z Iranu w ciągu ostatniego roku: od 40 mln do 100 mln USD. Jest to równowartość średnich emerytur otrzymywanych przez 200 tysięcy - 500 tys. Rosjan - oceniła armia.