Trwa ładowanie...

Rosyjski wyż wywołał groźne zjawisko. Polskę pustoszy "suchowiej"

Od wielu dni Polska wystawiona jest na dokuczliwy suchy wiatr. To efekt oddziaływania silnego rosyjskiego wyżu o nazwie Jana, który wysyła do Polski suche powietrze znad Ukrainy. Taki wiatr nazywany jest na Wschodzie "suchowiej".

Rosyjski wyż wywołał groźne zjawisko. Polskę pustoszy "suchowiej"Źródło: East News
d1qco3i

- W Rosji i na Ukrainie "suchowiej" przyczynia się do osuszenia stepów po okresie zimowych opadów śniegu. U nas o śniegu na polach już dawno zapomnieliśmy, wiatr więc wysusza powierzchniowe warstwy gleby - pisze Maciej Ostrowski synoptyk serwisu Meteo.pl.

- Miejmy nadzieję, że ten kilkudniowy okres wiatru z południowego-wschodu, połączonego z prawie bezchmurnym niebem niebawem się zakończy. Ośrodek wyżowy nad Rosją nieco słabnie jak i niż nad Anglią wypełnia się. Taka sytuacja sprzyja osłabieniu siły wiatru. Nie będzie on już tak dokuczliwy - dodaje ekspert.

Suchowiej dokuczliwy dla ludzi

Z prognoz pogody wynika, że "suchowiej" będzie wiał jeszcze w sobotę. Porywy wiatru dojdą do około 60 km/h.
Taka pogoda może być dokuczliwa dla ludzi. Wilgotność powietrza spadnie do około 40 proc., sprzyjając pojawieniu się kataru siennego. Problemów z przesuszeniem oczu i skóry twarzy.

d1qco3i

Tak naprawdę najgroźniejsze skutki "suchowieja" pojawiły się w lasach. Wysuszył ściółkę leśną, przez co w ciągu kilku dni kwietnia wybuchło już ponad 300 pożarów lasów. W sobotę najwyższy stopień zagrożenia pożarowego będzie obowiązywał w większości lasów w Polsce (patrz mapa).

Groźna sytuacja w lasach. Pożary mogę pojawić się w całej Polsce Lasy Państwowe
Groźna sytuacja w lasach. Pożary mogę pojawić się w całej Polsce Źródło: Lasy Państwowe, fot: WP

Do jednego z najbardziej dramatycznych pożarów doszło na suchych łąkach Górek Czechowskich pod Lublinem. Prawdopodobnie w wyniku podpalenia traw spłonęło wiele zwierząt m.in.: dziki, sarny oraz ptaki. Spaliły się też gniazda, w których znajdowały się jaja. Portal Lublin 112 publikuje wstrząsające zdjęcia. Wiatr podsycał płomienie i wiele zwierząt nie zdołało uciec przed ogniem.

Rolnicy już płaczą. Marnieją ziemniaki

Zaczyna się powtarzać scenariusz z zeszłego roku, gdy sucha i wietrzna wiosna rozpoczęła katastrofalną dla rolnictwa suszę. Już teraz obserwacje satelitarne pokazały, że fale ciepłych wiatrów doprowadziły do wysuszenia powierzchni pól. Wielkopolska Izba Rolnicza wydała komunikat o zagrożeniu upraw ziemniaków - mają one zbyt mało wilgoci w ziemi.

Efekt suchowieja. Wilgotność powierzchni gleby - kolor jasnozielony i żółty oznacza początek suszy. imgw
Efekt suchowieja. Wilgotność powierzchni gleby - kolor jasnozielony i żółty oznacza początek suszy. Źródło: imgw, fot: WP

- Obecnie jest już sucho, w lasach panuje wysoki stopień zagrożenia pożarowego, a w najbliższych dniach sytuacja przeważnie (poza południem kraju) niewiele się poprawi. Szansę na opady widać w przyszłym tygodniu. Od wtorku prognozy charakteryzują się dużą niepewnością, szczególnie pod kątem deszczu - donosi zespół ekspertów MeteoGroup Polska.

- Ciepła i sucha wiosna, zwiększa ryzyko fal upałów i suszy latem, a niestety taki właśnie scenariusz niesie dla Polski postępujące ocieplenie klimatu - dodają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qco3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qco3i
Więcej tematów