Trwa ładowanie...

Rosyjski szpieg skazany. "Zagrażał bezpieczeństwu"

30-letni Rosjanin został skazany przez estoński sąd na 5 lat więzienia. Uznano go winnym prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Share
Rosyjski szpieg skazany. "Zagrażał bezpieczeństwu"
Źródło: Materiał prasowy
d4gk55h

Według estońskich śledczych Rosjanin został zwerbowany przez Główny Zarząd Wywiadowczy (GRU) Sił Zbrojnych Rosji w 2009 roku. Od 2013 roku, kiedy przeprowadził się do Estonii, aż do zatrzymania 9 stycznia 2017 roku aktywnie uczestniczył w działaniach przeciwko bezpieczeństwu państwowemu Estonii.

d4gk55h

Do głównych zadań Rosjanina należało m.in. zbieranie informacji o obiektach o szczególnym znaczeniu dla państwa i bezpieczeństwa. Rosjanin gromadził również informacje o przemieszczaniu sprzętu i wyposażenia wojskowego estońskich sił zbrojnych i sojuszników Estonii.

- Zebrane informacje Rosjanin co pewien czas przekazywał oficerom GRU - oznajmił rzecznik prasowy estońskiej prokuratury.

W ubiegłym roku w Estonii za szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb bezpieczeństwa skazane zostały dwie osoby. Dwie osoby skazano tam również w 2015 roku - podał w kwietniu Bloomberg.

d4gk55h

Podziel się opinią

Share
d4gk55h
d4gk55h
Więcej tematów