Trwa ładowanie...
d1isqe5

Rosyjski satelita budzi niepokój Pentagonu. To początek "gwiezdnych wojen"?

Amerykańskie siły powietrzne bacznie obserwują tajemniczego wojskowego satelitę Kosmos-2504. Obawiają się, że to nowa broń Rosjan - "zabójca satelit". Urządzenie to, od marca tego roku, gdy zostało wystrzelone na orbitę, wykonało już 11 dziwnych manewrów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski satelita budzi niepokój Pentagonu. To początek "gwiezdnych wojen"?
(NASA)
d1isqe5

- Kosmos 2504 zbliżał się do pozostałej na orbicie części rakiety nośnej. Podczas jednego z takich manewrów popchnął ją lekko, zmieniając wysokość jej orbity. Ma więc możliwości zbieżne z charakterystyką orbitalnej broni satelitarnej, choć nie przesądza to jeszcze o tym, że nią jest - powiedział portalowi Space News kpt. Nicholas Mercurio, rzecznik prasowy Joint Functional Component Command for Space, wchodzącego w skład Dowództwa Wojsk Strategicznych.

Rosyjski satelita nie tylko zbliżał się do części nośnej rakiety, która wraz z innymi satelitami wyniosła go na orbitę. Jak wyjaśnił kpt. Mercurio Kosmos 2504 zbliżył się także do krążącego po ziemskiej orbicie "kosmicznego śmiecia". - Nie zbliżył się jednak do żadnego z satelitów - zapewnił wojskowy.

Już w kwietniu tego roku dowódca 14. Armii Lotniczej, generał Jay Raymond stwierdził, że armia bacznie się przygląda rosyjskiemu satelicie, który wykonuje podobne manewry, jak jego poprzednik - Kosmos 2499. Satelita ten, wystrzelony na orbitę w ubiegłym roku, w tajnych amerykańskich raportach nazywany jest "obiektem E".

d1isqe5

Czego boją się Amerykanie? Że Rosjanie wznowili program Nariad, który ruszył jeszcze w czasach ZSRR - w 1980 roku. W jego ramach miała powstać sieć kosmicznych obiektów, które mogłyby unieszkodliwiać satelity wroga.

Program ten został zawieszony w latach 90. z powodu braku funduszy. Teraz prawdopodobnie Rosjanie go wznowili.

d1isqe5

Podziel się opinią

Share

d1isqe5

d1isqe5
Więcej tematów