Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Rosyjski sąd przedłużył areszt ukraińskiej pilotce Nadii Sawczenko

Rosyjski sąd we wtorek przedłużył do 13 maja areszt ukraińskiej pilotce wojskowej Nadii Sawczenko, która jest przetrzymywana w Rosji w areszcie śledczym od lipca. Od 13 grudnia prowadzi strajk głodowy; jej prawnicy obawiają się, że może ona nie dożyć procesu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski sąd przedłużył areszt ukraińskiej pilotce Nadii Sawczenko
(AFP, Fot: AFP PHOTO / STRINGER)

Według akt sprawy 33-letnia porucznik Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli, a 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu.

Sawczenko tłumaczy, że została pojmana przez separatystów i przekazana rosyjskim agentom wywiadu, a następnie nielegalnie przewieziona do Rosji.

Sawczenko głoduje, by zaprotestować przeciw zarzutom, która określa jako fałszywe i motywowane politycznie. We wtorek wychudzona pilotka została przyprowadzona do sądu w kajdankach i zamknięta w metalowej klatce na sali sądowej.

Władze Rosji oskarżają ją o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie.

- Absolutnie nie zgadzam się z zarzutami. To pełen fałszu cyrk, który musi się skończyć i powinnam wreszcie wrócić do mojej ojczyzny - powiedziała Sawczenko. - Będę kontynuować strajk głodowy, aż do dnia mojego powrotu na Ukrainę - dodała.

Prawnicy pilotki obawiają się o stan jej zdrowia. - Ludzie prowadzący strajki głodowe żyją bez leków maksymalnie 60 dni. Z lekami - miesiąc, może półtora miesiąca dłużej. A jej areszt został przedłużony o trzy miesiące - powiedział adwokat Sawczenko Ilja Nowikow. - To nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwym sądem.

W październiku jeden z sądów w Moskwie przedłużył - podczas zamkniętego posiedzenia - areszt Sawczenko do 13 lutego.

Slot

W listopadzie Sawczenko została oficjalnie zarejestrowana przez Centralną Komisję Wyborczą w Kijowie jako deputowana Rady Najwyższej Ukrainy.

Sawczenko weszła do parlamentu po październikowych wyborach, w których zajmowała pierwsze miejsce na listach partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko.

Rosyjska pozarządowa organizacja Memoriał, broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, uznała Sawczenko za jednego z 46 więźniów politycznych przetrzymywanych przez władze rosyjskie.

Wśród więźniów politycznych w Rosji Sawczenko jest jedyną osobą bez rosyjskiego obywatelstwa.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów