Trwa ładowanie...

Rosjanie ostrzelali Krzywy Róg. "Chcieli zatopić miasto" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 203. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali pociskami manewrującymi Krzywy Róg. Zniszczyli m.in. ważną tamę. "Kraj terrorystyczny nadal walczy z cywilami. Tym razem przeprowadził uderzenie rakietowe na obiekty hydrotechniczne i próbował zatopić Krzywy Róg" - skomentował na Facebooku prezydent Wołodymyr Zełenski, pochodzący właśnie z tego miasta. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Zniszczona przez rosyjskie rakiety przeciwokrętowe tama w Krzywym Rogu Zniszczona przez rosyjskie rakiety przeciwokrętowe tama w Krzywym Rogu Źródło: Forum
d1xlh9a
d1xlh9a
  • • Rosjanie ostrzelali pociskami manewrującymi Krzywy Róg. Zniszczyli m.in. ważną tamę. "Kraj terrorystyczny nadal walczy z cywilami. Tym razem przeprowadził uderzenie rakietowe na obiekty hydrotechniczne i próbował zatopić Krzywy Róg" - skomentował na Facebooku prezydent Wołodymyr Zełenski, pochodzący właśnie z tego miasta.

  • • We wtorek ukraińska armia wyzwoliła wieś Kisjeliwka w obwodzie chersońskim. Tylko słynna Czarnobajiwka dzieli nas od Chersonia - podał w środę Ołeksandr Samoilenko z chersońskiej rady regionalnej, cytowany przez Ukraińską Prawdę. 

  • • W wyniku działań ukraińskich Sił Zbrojnych wśród żołnierzy rosyjskich dochodzi do wybuchów paniki. Aby powstrzymać ucieczkę swoich żołnierzy z pola bitwy, okupanci używają "jednostek blokujących".

  • •  Ukraińscy spadochroniarze zestrzelili wielozadaniowy myśliwiec Su-30 z działa przeciwlotniczego. Rosyjski pilot nie spodziewał się ataku. To kolejne zestrzelenie wrogiego samolotu przez siły ukraińskie. Dzień wcześniej zniszczono samolot szturmowy i bombowiec.
Trwa łączenie
22:25, 14.09.2022

Według niepotwierdzonych informacji to, co spadło na ziemię w środę pod Stawropolem,  raniąc sześć osób, nie było - jak twierdzą Rosjanie - ukraińskim dronem lecz rosyjską rakietą hiperdżwiękową "Kindżał". Jak przypomina na swoim profilu grupa dziennikarzy zajmujących się sprawami obronnymi "OSINTtechnical", Rosjanie zaatakowali Ukrainę takimi pociskami trzykrotnie. "Raz zaatakowali siebie" - skomentowali te doniesienia na Twitterze.


21:55, 14.09.2022

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres rozmawiał w środę z Władimirem Putinem o eksporcie ukraińskiego zboża i rosyjskich nawozów. Wyraził nadzieję, że umowy będą przestrzegane - poinformowała agencja Reutera.


Umowy wynegocjowane przez ONZ i Turcję w lipcu, dotyczące wznowienia eksportu ukraińskiego zboża, dotyczyły także eksportu rosyjskiej żywności i nawozów. Guterres powiedział, że ma nadzieję, że wynegocjowane przez ONZ porozumienie zostanie utrzymane i rozszerzone o rosyjski amoniak.


"Usunięcie przeszkód, dotyczących eksportu rosyjskich nawozów, jest absolutnie niezbędne" - oświadczył Guterres krótko po rozmowie z Putinem.

21:44, 14.09.2022

Celownik  w AK-47 uratował życie ukraińskiemu żołnierzowi. Widać ślad po kuli.

21:36, 14.09.2022

Porzucone rosyjskie czołgi w obwodzie charkowskim. Głównie T-72.  

21:34, 14.09.2022

Rosjanie uszkodzili tamę na przepływającym przez Krzywy Róg Ingulcu. Poziom wody w rzece wyraźnie wzrósł. Tutaj widać jak prąd zabrał mostek.

21:22, 14.09.2022

- We wtorek ukraińska armia wyzwoliła wieś Kisjeliwka w obwodzie chersońskim. Tylko słynna Czarnobajiwka dzieli nas od Chersonia - podał w środę Ołeksandr Samoilenko z chersońskiej rady regionalnej, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

20:51, 14.09.2022

Skutki uszkodzenia tamy w Krzywym Rogu. Rosjanie ostrzelali ją pociskami manewrującymi.

20:44, 14.09.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował środowy rosyjskie atak rakietowy na Krzywy Róg, swoje rodzinne miasto. 


"Kraj terrorystyczny nadal walczy z cywilami. Tym razem przeprowadził uderzenie rakietowe na obiekty hydrotechniczne i próbował zatopić Krzywy Róg" - czytamy w jego wpisie na Facebooku.

 

"Jedyne, co najeźdźcy mogą zrobić, to siać panikę, stworzyć stan zagrożenia, próbować pozbawić ludzi światła, ciepła, wody i jedzenia" - stwierdził.


"Czy to może nas złamać? Nie ma mowy. Czy dostaną uczciwą odpowiedź i zemstę? Zdecydowanie tak" - zakończył.

20:40, 14.09.2022

Kanclerz Olaf Scholz nie widzi zmiany w postawie prezydenta Rosji Władimira Putina wobec wojny z Ukrainą. "Niestety nie mogę powiedzieć, że obecnie wzrosła tam świadomość, że rozpoczęcie tej wojny było błędem" - powiedział w środę w Berlinie Scholz, nawiązując do swojej wtorkowej 90-minutowej rozmowy telefonicznej z Putinem. 

20:20, 14.09.2022

Ukraińskie siły odbiły z rąk wojsk rosyjskich prawie 400 miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.


"Od 6 września w obwodzie charkowskim wyzwolono: ok. 8500 km kwadratowych, 388 miejscowości, ok. 150 tys. ludzi" - napisała na Facebooku wiceminister.


Zaznaczyła, że łączna długość linii frontu to 2500 km. Na 1300 km z nich trwają aktywne działania zbrojne.

20:05, 14.09.2022

W debacie na temat dostawy czołgów na Ukrainę minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock apeluje o szybkie decyzje. "Nie uważam, że jest to decyzja, z którą należy długo zwlekać" - powiedziała w wywiadzie opublikowanym w środę przez portal gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung".


Minister zwróciła uwagę, że "nasze dostawy broni pomagają oczywiście bardzo wyraźnie w ratowaniu ludzkiego życia". Tak więc "polityka zagraniczna kierująca się prawami człowieka musi stale zadawać sobie pytanie, jak poprzez kolejne dostawy możemy pomóc w wyzwoleniu jeszcze większej liczby wiosek, a tym samym w ratowaniu życia".

19:29, 14.09.2022

Ukraińska artyleria trafiła w rosyjski skład amunicji w obwodzie chersońskim.

19:22, 14.09.2022

Jewgienij Prigożyn, określany przez media jako "kucharz Putina", osobiście rekrutuje więźniów w Rosji do walk w wojnie na Ukrainie - informuje w środę portal Mediazona, powołując się na nagranie opublikowane w mediach społecznościowych.


Na nagraniu, udostępnionym przez współpracowników lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, widać mężczyznę przypominającego wyglądem Prigożyna, który przedstawia więźniom jednej z kolonii karnych warunki "współpracy". Biznesmen mówi m.in., że zabroniona jest dezercja, szabrownictwo, narkotyki i alkohol oraz oddanie się do niewoli.


Za zobowiązanie się do walki przez pół roku Prigożyn - szef prywatnej wojskowej firmy najemniczej, tzw. grupy Wagnera - obiecuje ułaskawienie. Ostrzega jednak, że jeśli ktoś zrezygnuje z walki, zostanie uznany za dezertera i rozstrzelany.


Współpracownicy Nawalnego twierdzą, że nagranie z kolonii w republice Mari El przesłał im jeden z więźniów..

18:57, 14.09.2022

Rosyjskie wojsko ostrzelało w środę ośmioma pociskami manewrującymi miasto Krzywy Róg w środkowej Ukrainie - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. 


Dodał, że w wyniku ataku nie ma ofiar wśród mieszkańców, ale zniszczone zostały obiekty infrastruktury wodnej.


"To zamach terrorystyczny na naszych ludzi, wobec konkretnego miasta" - napisał Tymoszenko w serwisie Telegram.


Przekazał, że w środę siły rosyjskie skierowały pociski na obiekty hydrotechniczne. "Cel jest jasny - to próba spowodowania sytuacji nadzwyczajnej. Nie obchodzi ich, czy ludzie zostaną bez wody, czy miasto znajdzie się pod wodą" - wskazał Tymoszenko.


Zaznaczył, że służby usuwają skutki ostrzałów; nie ma ofiar ataku wśród mieszkańców.

18:49, 14.09.2022

- Sroga zima może doprowadzić do niepokojów społecznych w Europie, gdzie inwazja Rosji na Ukrainę już doprowadziła do "strasznych" konsekwencji gospodarczych i podsyca obawy przed recesją - oświadczyła w środę szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa.

Dyrektor zarządzająca MFW powiedziała też, że obecna sytuacja oznacza, że Europejski Bank Centralny musi starannie rozważyć swoją walkę z inflacją, będąc jednocześnie "świadomym konieczności utrzymania gospodarki w ruchu".

- Z pewnością istnieje obawa przed recesją w niektórych krajach; nawet jeśli nie jest to recesja, to tak może to być w ciągu najbliższej zimy postrzegane - zauważyła Georgiewa.

- Jeśli Matka Natura zdecyduje się nie współpracować, a zima będzie rzeczywiście surowa, może dojść do pewnych niepokojów społecznych - cytuje Georgiewą agencja Reutera.

Pośrednią konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę jest widmo kryzysu energetycznego w Europie; ograniczenia dostawy rosyjskiego gazu do Europy, wzrost ceny tego surowca przy jednoczesnych podwyżkach ceny na energię elektryczną powodują, że kraje Europy z obawą czekają na nadchodzącą zimę. 

W niektórych państwach mówi się o reglamentacji energii. Wprowadzane są środki oszczędnościowe - we wtorek władze Paryża poinformowały, że od 23 września miejskie zabytki będą oświetlane tylko do godz. 22.

18:35, 14.09.2022

Ciała 47 osób znaleziono pod gruzami ostrzelanego przez siły rosyjskie bloku mieszkalnego w Iziumie w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

"47 zwłok znaleziono pod gruzami bloku w Iziumie" - napisał doradca szefa MSW na Telegramie. Dodał, że blok został zniszczony wskutek rosyjskiego bombardowania, a strona rosyjska oskarżała o uderzenie w ten cel Siły Zbrojne Ukrainy. Na nagraniu urzędnik powiedział, że informacje o ciałach 47 osób otrzymał od służb ratunkowych.

Heraszczenko napisał, że przez pół roku okupacji siły rosyjskie "torturowały i zabiły około tysiąca cywilów ukraińskich". Tak twierdzą miejscowi mieszkańcy, którzy przetrwali okupację.

18:30, 14.09.2022

Ukraińskie władze zapowiadają premierę filmu o zbrodniach wojennych okupantów w Buczy. "Film opowie historię prawdziwego człowieka, wolontariusza Konstantyna Kiastutisowicza, dzięki któremu udało się uratować ponad dwustu cywilów z okupowanych terytoriów" - przekazał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

18:20, 14.09.2022

Tysiące ukraińskich uchodźców wracają z Holandii do kraju - informuje ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Do ubiegłego tygodnia było ich prawie 9 tys. Jako główny powód powrotów, Ukraińcy wskazują na tęsknotę za domem i bliskimi, a także chęć walki z Rosją.

Do 9 września br. 8820 obywateli Ukrainy, który zarejestrowali się wcześniej w holenderskich gminach, zdecydowało o powrocie do kraju - wynika z informacji ministerstwa.

Jako najczęstszy powód wyjazdu uchodźcy wskazują na tęsknotę za domem i bliskimi, a także wolę walki z rosyjskim okupantem. Wielu z nich chce także włączyć się w odbudowę kraju, powiedziała dziennikowi "De Telegraaf" rzeczniczka resortu.

"Opuszczający Niderlandy często nie wyrejestrowują się w gminach, tak więc liczba Ukraińców, którzy wyjeżdżają z naszego kraju jest znacznie wyższa" - wskazuje dziennik.

Jednocześnie, jak wynika z opublikowanego niedawno raportu instytutu Clingendael, zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy zamierza zostać w Holandii na dłużej.

Według danych agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR za granicą przebywa obecnie 6,9 mln ukraińskich uchodźców, z czego około 5 mln w Europie. Zgodnie z danymi ministerstwa sprawiedliwości i bezpieczeństwa, w Holandii przebywa aktualnie około 77 tys. ukraińskich uchodźców, z których 60 tys. korzysta ze schronisk miejskich.

18:12, 14.09.2022

Niemcy przekazały Ukrainie cztery dodatkowe działa samobieżne Gepard. Obecnie łączna liczba takich dział samobieżnych w Ukrainie wynosi 24. 

17:57, 14.09.2022

Na terytorium Ukrainy, przy granicy z Rosją, przebywa wielu rosyjskich żołnierzy, którzy nie mają jedzenia ani łączności z dowództwem - podał w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Informuje też o utworzeniu na rosyjskich tyłach oddziałów zaporowych.

"Wielu okupantów skoncentrowało się w pobliżu rosyjskiej granicy w okolicy obwodu biełgorodzkiego. Nie mają łączności z dowództwem, nie ma dostaw jedzenia i amunicji" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej HUR.

Według ukraińskiego wywiadu, "żeby zatrzymać masowe ucieczki z pola walki, kremlowskie dowództwo nasila wykorzystywanie 'sprawdzonych' sowieckich metod 'przekonywania'". Jak dodano, z przechwyconych rozmów wynika, że na tyłach utworzono oddziały zaporowe, które mają likwidować wycofujących się wojskowych.

HUR pisze, że w związku z działaniami sił ukraińskich po stronie rosyjskiej wzrastają paniczne nastroje. Żołnierze - jak podaje HUR - nie otrzymują żołdu w pełnym wymiarze i na czas, co też sprawia, że nie chcą uczestniczyć w walkach.

17:35, 14.09.2022

Kolejne nagrania z ataku na Krzywy Róg.

17:25, 14.09.2022

Lekarze z Kanady operują ofiary wojny w Ukrainie – żołnierzy i cywilów rannych w wyniku działań wojennych – w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi (Śląskie) w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Kanada – Ukraina.

17:12, 14.09.2022

Na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach ukraińskie wojska budują i umacniają fortyfikacje, które mają służyć do obrony w razie ponownego ataku Rosjan - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Zaznaczył, że na terenach tych są już pewne instalacje obronne, ale władze chcą, by były one solidniejsze.

17:03, 14.09.2022
16:54, 14.09.2022

Rosyjski opozycjonista Leonid Gozman został skazany na 15 dni aresztu za internetowy post z 2013 roku - pisze portal Mediazona. Mężczyznę zatrzymano we wtorek, kiedy opuszczał areszt, do którego trafił za porównanie Stalina do Hitlera.

16:46, 14.09.2022

To powtórka Buczy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Iziumie i Bałaklii, miastach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. - Znów widzimy tortury, znów widzimy ruiny - powiedział.


- Ja, widząc Izium i Bałakliję… do takich rzeczy nie można się przyzwyczaić, ale po Buczy nie będziemy zdziwieni działaniami rosyjskich terrorystów. Nie będziemy zdziwieni, bo widzimy to samo. Znów tortury, znów ruiny, szkoły, przedszkola - dodał, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

 

- Rosjanie zostawiają jeden i ten sam ślad. Niczego nowego nie zobaczyłem - podkreślił Zełenski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1xlh9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1xlh9a
Więcej tematów