Trwa ładowanie...
dry5o6q
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosyjski minister zaprzeczył, by Rosja otrzymała od Francji technologię mistrali

Rosja nie otrzymywała od Francji żadnych technologii budowy okrętów desantowych typu Mistral - zapewnił minister przemysłu i handlu Denis Manturow. Wcześniej media rosyjskie podały, że Francja przekazała Rosji technologię montażu wielkoblokowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski minister zaprzeczył, by Rosja otrzymała od Francji technologię mistrali
(AFP, Fot: Jean-Sebastien Evrard)
dry5o6q

- Jakie technologie otrzymywaliśmy? Dotyczące budowy kadłubów - przecież my już wcześniej umieliśmy robić konstrukcje blokowe, a po prostu nie mieliśmy zamówień. Wykonaliśmy akurat część rufową i dziobową - powiedział Manturow. Podkreślił następnie: - Na dzień dzisiejszy nie otrzymywaliśmy technologii.

Wcześniej Aleksiej Dikij, przedstawiciel korporacji stoczniowej OSK powiedział agencji RIA-Nowosti, że kontrakt rosyjsko-francuski dotyczący mistrali zakładał przekazanie trzech typów technologii, wśród nich technologii montażu wielkoblokowego. Inżynierowie z Admirałtiejskije Wierfi otrzymali od strony francuskiej plany rufowej części mistrala i przystosowali je do możliwości produkcyjnych zakładów Bałtijskij Zawod w Petersburgu - dodał przedstawiciel OSK.

W połowie maja rosyjski dziennik "Kommiersant" poinformował, że Rosja i Francja spierają się o warunki zerwania kontraktu na mistrale. Francja według "Kommiersanta" zaproponowała zwrócenie Rosji 785 mln euro. Przy czym uzależniła to od otrzymania od rządu Rosji pisemnej zgody na sprzedaż okrętów dowolnej stronie trzeciej bez żadnych zastrzeżeń. Moskwa się na to nie zgodziła, a swoje koszty związane z zerwaniem kontraktu oszacowała na 1,17 mld euro. Zaznaczyła przy tym, że nie wyda zgody na reeksport mistrali, dopóki pieniądze nie znajdą się na jej rachunku bankowym.

Pierwszy mistral miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 r. w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego w czerwcu 2011 roku między Rosją a francuską stocznią DCNS. Na początku września pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Francji Francois Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

dry5o6q

Podziel się opinią

Share

dry5o6q

dry5o6q
Więcej tematów