Trwa ładowanie...
d3gzbdu

Rosyjski generał: wyrzutnie w Polsce pozwalają "potajemnie" zamienić rakiety

Przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Wiktor Poznichir, występując na rosyjsko-chińskiej konferencji w Genewie, roztoczył przed słuchaczami ponurą teorię spiskową. Jak wynika z jego słów - wyrzutnie w Polsce i Rumunii pozwalają na to, by "potajemnie i w krótkim czasie" przeprowadzić zamianę antyrakiet na pociski manewrujące Tomahawk i w ten sposób sięgnąć cele w "całej europejskiej części Rosji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski generał: wyrzutnie w Polsce pozwalają "potajemnie" zamienić rakiety
(Wikimedia Commons CC0)
d3gzbdu

Gen. Poznichir oświadczył, że program obrony przeciwrakietowej USA niszczy system bezpieczeństwa międzynarodowego. Wyraził też przekonanie, że tarcza może zostać użyta do uderzenia w cele w Rosji.

- Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego, USA dążą do uzyskania przewagi strategicznej kosztem osłabienia potencjału powstrzymywania Rosji i Chin. Może to doprowadzić do poważnych następstw w sferze bezpieczeństwa - powiedział generał, cytowany przez rosyjskie media.

Występując na rosyjsko-chińskiej konferencji w Genewie Poznichir oświadczył, że tarcza antyrakietowa stanowi bodziec do zwiększania potencjału rakietowego na świecie, prowokując w ten sposób nowy wyścig zbrojeń.

d3gzbdu

Generał zarzucił Waszyngtonowi odrzucanie inicjatyw rosyjskich w sferze obrony przeciwrakietowej. W związku z tym - oznajmił - Rosja jest zmuszona do podejmowania adekwatnych działań, tak by zapobiec naruszeniu obecnej równowagi sił w sferze zbrojeń strategicznych.

Przedstawiciel Sztabu Generalnego wyraził przekonanie, że będące elementem amerykańskiej tarczy wyrzutnie w Polsce i Rumunii pozwalają na to, by "potajemnie i w krótkim czasie" przeprowadzić zamianę antyrakiet na pociski manewrujące Tomahawk. - Na celowniku tych pocisków może znaleźć się praktycznie cała europejska część Rosji - oświadczył wojskowy.

Generał powtórzył ocenę przedstawicieli Rosji o tym, że rozmieszczenie w Europie elementów tarczy antyrakietowej USA narusza układ o likwidacji rakiet średniego zasięgu z 1987 roku. Oświadczył, że Moskwa niejednokrotnie wyrażała z tego powodu swoje zaniepokojenie, jednak nie doczekała się reakcji ze strony Stanów Zjednoczonych.

d3gzbdu

Podziel się opinią

Share
d3gzbdu
d3gzbdu
Więcej tematów